Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Altistart 22 |
|---|---|
| product or component type | Soft starter |
| product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Pumps and fans |
| Component name | ATS22 |
| Network number of phases | 3 phases |
| [Us] rated supply voltage | 230...440 V - 15...10 % |
| Motor power kW | 160 kW 400 V 160 kW 440 V 90 kW 230 V |
| Factory setting current | 285 A |
| Power dissipation in W | 150 W for standard applications |
| Utilisation category | AC-53A |
| Type of start | Start with torque control (current limited to 3.5 In) |
| IcL starter rating | 320 A connection in the motor supply line for standard applications |
| IP degree of protection | IP00 |
| Assembly style | With heat sink |
|---|---|
| Function available | Internal bypass |
| Supply voltage limits | 195â¦484 V |
| Supply frequency | 50...60 Hz - 10...10 % |
| Network frequency | 45...66 Hz |
| Device connection | To the motor delta terminals In the motor supply line |
| [Uc] control circuit voltage | 230 V - 15...10 % 50/60 Hz |
| Control circuit consumption | 20 W |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output type | Relay outputs R1 230 V running, alarm, trip, stopped, not stopped, starting, ready C/O Relay outputs R2 230 V running, alarm, trip, stopped, not stopped, starting, ready C/O |
| Minimum switching current | 100 mA 12 V DC relay outputs) |
| Maximum switching current | 5 A 250 V AC resistive 1 relay outputs 5 A 30 V DC resistive 1 relay outputs 2 A 250 V AC inductive 0.4 20 ms relay outputs 2 A 30 V DC inductive 7 ms relay outputs |
| Discrete input number | 3 |
| Discrete input type | LI1, LI2, LI3) logic, 5 mA 4.3 kOhm |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Discrete input logic | Positive logic LI1, LI2, LI3 11 V, >= 5 mA |
| Output current | 0.4...1 Icl adjustable |
| PTC probe input | 750 Ohm |
| Communication port protocol | Modbus |
| Connector type | 1 RJ45 |
| Communication data link | Serial |
| Physical interface | RS485 multidrop |
| Transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| Installed device | 31 |
| Protection type | Phase failure line Thermal protection motor Thermal protection starter |
| marking | CE |
| Type of cooling | Forced convection |
| Operating position | Vertical +/- 10 degree |
| Height | 16.73 in (425 mm) |
| Width | 8.11 in (206 mm) |
| Depth | 11.77 in (299 mm) |
| net weight | 72.75 lb(US) (33 kg) |
| Motor power range AC-3 | 55â¦100 kW 200â¦240 V 3 phases 110â¦220 kW 380â¦440 V 3 phases |
| Motor starter type | Soft starter |
| Electromagnetic compatibility | Conducted and radiated emissions level A IEC 60947-4-2 Damped oscillating waves level 3 IEC 61000-4-12 Electrostatic discharge level 3 IEC 61000-4-2 Immunity to electrical transients level 4 IEC 61000-4-4 Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 IEC 61000-4-3 Voltage/current impulse level 3 IEC 61000-4-5 |
|---|---|
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Product certifications | UL CCC C-Tick CSA GOST |
| Vibration resistance | 1 gn 13â¦200 Hz)EN/IEC 60068-2-6 1.5 mm 2â¦13 Hz)EN/IEC 60068-2-6 |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms EN/IEC 60068-2-27 |
| noise level | 56 dB |
| Pollution degree | Level 2 IEC 60664-1 |
| Relative humidity | 0â¦95 % without condensation or dripping water EN/IEC 60068-2-3 |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦104 °F (-10â¦40 °C) without derating) 104â¦140 °F (40â¦60 °C) with current derating 2.2 % per °C) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Operating altitude | > 1000... |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 19.29 in (49.0 cm) |
| Package 1 Width | 14.37 in (36.5 cm) |
| Package 1 Length | 21.46 in (54.5 cm) |
| Package 1 Weight | 54.01 lb(US) (24.5 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review