Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Altistart 48 |
|---|---|
| product or component type | Soft starter |
| product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Heavy duty industry and pumps |
| Device short name | ATS48 |
| Utilisation category | AC-53A |
| Ue power supply voltage | 230...415 V - 15...10 % |
| power supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| Motor power kW | 110 kW at 230 V connection in the motor supply line for severe applications 132 kW at 230 V connection in the motor supply line for standard applications 220 kW at 230 V connection to the motor delta terminals for severe applications 220 kW at 400 V connection in the motor supply line for severe applications 250 kW at 230 V connection to the motor delta terminals for standard applications 250 kW at 400 V connection in the motor supply line for standard applications 315 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for severe applications 355 kW at 400 V connection to the motor delta terminals for standard applications |
| Device connection | To the motor delta terminals In the motor supply line |
|---|---|
| Protection type | Phase failure: line Thermal protection: motor Thermal protection: starter |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Product certifications | CSA GOST DNV TCF UL C-Tick NOM 117 CCC SEPRO |
| marking | CE |
| Discrete input number | 5 |
| Discrete input type | PTC, 750 Ohm at 25 °C (Stop, Run, LI3, LI4) logic, |
| Discrete input logic | Positive logic Stop, Run, LI3, LI4 at State 0: 11 V, >= 5 mA |
| Minimum switching current | 10 mA at 6 V DC for relay outputs |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output type | (LO1) logic output 0 V common configurable (LO2) logic output 0 V common configurable (R1) relay outputs fault relay NO (R2) relay outputs end of starting relay NO (R3) relay outputs motor powered NO |
| Analogue output type | Current output AO: 0-20 mA or 4-20 mA, impedance |
| Communication port protocol | Modbus |
| Connector type | 1 RJ45 |
| Communication data link | Serial |
| Physical interface | RS485 multidrop |
| Transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| Function available | External bypass (optional) |
| Operating position | Vertical +/- 10 degree |
| Height | 670 mm |
| Width | 400 mm |
| Depth | 300 mm |
| net weight | 51.4 kg |
| Electromagnetic compatibility | Conducted and radiated emissions level A conforming to IEC 60947-4-2 Damped oscillating waves level 3 conforming to IEC 61000-4-12 Electrostatic discharge level 3 conforming to IEC 61000-4-2 Immunity to electrical transients level 4 conforming to IEC 61000-4-4 Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 conforming to IEC 61000-4-3 Voltage/current impulse level 3 conforming to IEC 61000-4-5 |
|---|---|
| Relative humidity | 0â¦95 % without condensation or dripping water conforming to EN/IEC 60068-2-3 |
| Ambient air temperature for operation | 40â¦60 °C (with current derating of 2 % per °C) -10â¦40 °C (without derating) |
| ambient air temperature for storage | -25â¦70 °C |
| Operating altitude | > 1000...2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 39 cm |
| Package 1 Width | 60 cm |
| Package 1 Length | 78 cm |
| Package 1 Weight | 53.5 kg |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 1 |
| Package 2 Height | 75 cm |
| Package 2 Width | 60 cm |
| Package 2 Length | 80 cm |
| Package 2 Weight | 62 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review