Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Altistart 48 |
|---|---|
| product or component type | Soft starter |
| product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Heavy duty industry and pumps |
| Device short name | ATS48 |
| Utilisation category | AC-53A |
| Ue power supply voltage | 208...690 V - 15...10 % |
| power supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| Motor power kW | 160 kW 230 V for severe applications 315 kW 400 V for severe applications 355 kW 400 V for standard applications 355 kW 440 V for severe applications 400 kW 440 V for standard applications 400 kW 500 V for severe applications 400 kW 525 V for severe applications 560 kW 660 V for severe applications 560 kW 690 V for severe applications 630 kW 660 V for standard applications 630 kW 690 V for standard applications |
| Motor power hp | 200 hp 208 V for standard applications 200 hp 230 V for severe applications 250 hp 230 V for standard applications 400 hp 460 V for severe applications 500 hp 460 V for standard applications 500 hp 575 V for severe applications 600 hp 575 V for standard applications |
| Device connection | In the motor supply line |
|---|---|
| Protection type | Phase failure line Thermal protection motor Thermal protection starter |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Product certifications | SEPRO DNV CCC NOM 117 CSA UL GOST TCF C-Tick |
| marking | CE |
| Discrete input number | 5 |
| Discrete input type | PTC, 750 Ohm 77 °F (25 °C) Stop, Run, LI3, LI4) logic, |
| Discrete input logic | Positive logic Stop, Run, LI3, LI4 11 V, >= 5 mA |
| Minimum switching current | 10 mA 6 V DC relay outputs |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output type | LO1) logic output 0 V common configurable LO2) logic output 0 V common configurable R1) relay outputs fault relay NO R2) relay outputs end of starting relay NO R3) relay outputs motor powered NO |
| Analogue output type | Current output AO 0-20 mA or 4-20 mA 500 Ohm |
| Communication port protocol | Modbus |
| Connector type | 1 RJ45 |
| Communication data link | Serial |
| Physical interface | RS485 multidrop |
| Transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| Function available | External bypass (optional) |
| Operating position | Vertical +/- 10 degree |
| Height | 26.38 in (670 mm) |
| Width | 15.75 in (400 mm) |
| Depth | 11.81 in (300 mm) |
| net weight | 113.32 lb(US) (51.4 kg) |
| Electromagnetic compatibility | Conducted and radiated emissions level A IEC 60947-4-2 Damped oscillating waves level 3 IEC 61000-4-12 Electrostatic discharge level 3 IEC 61000-4-2 Immunity to electrical transients level 4 IEC 61000-4-4 Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 IEC 61000-4-3 Voltage/current impulse level 3 IEC 61000-4-5 |
|---|---|
| Relative humidity | 0â¦95 % without condensation or dripping water EN/IEC 60068-2-3 |
| Ambient air temperature for operation | 104â¦140 °F (40â¦60 °C) with current derating of 2 % per °C) 14â¦104 °F (-10â¦40 °C) without derating) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Operating altitude | > 1000...2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 20.28 in (51.5 cm) |
| Package 1 Width | 23.23 in (59 cm) |
| Package 1 Length | 30.71 in (78 cm) |
| Package 1 Weight | 120.15 lb(US) (54.5 kg) |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 1 |
| Package 2 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 2 Width | 23.62 in (60 cm) |
| Package 2 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 2 Weight | 138.89 lb(US) (63 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review