Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M580 |
|---|---|
| product or component type | Processor module |
| Number of racks | 8 |
|---|---|
| Local I/O processor capacity (discrete) | 4096 I/O |
| Local I/O processor capacity (analog) | 1024 I/O |
| Number of application specific channel (local rack) | 144 |
| application specific I/O | HART Accurate time stamping SSI encoder Serial link Motion control Counter |
| Checks | Process control |
| Control channels | Programmable loops |
| Integrated connection type | 1 Ethernet TCP/IP service port 2 Ethernet TCP/IP device network USB type mini B |
| Number of distributed equipment | 128 |
| Communication module processor capacity | 8 AS-Interface module 4 Ethernet communication module |
| Communication service | DIO scanner |
| Memory description | Expandable flash, 4 GB data storage Integrated RAM, 10 kB system memory Integrated RAM, 16 MB program Integrated RAM, 2048 kB data |
| Application structure | 1 cyclic/periodic master task 2 auxiliary tasks 1 periodic fast task 128 event tasks |
| Cybersecurity | Achilles certified DoS prevention IPSec SNMP logging Syslog protocol support Transport layer security Audit trail Embedded firewall Firmware signature Password protection Port hardening Secure communiction (HTTPS) Security log |
| Number of instructions per ms | 30 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic 40 Kinst/ms 100 % Boolean |
| Current consumption | 295 mA 24 V DC |
| MTBF reliability | 775000 H |
| marking | CE |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC Merchant Navy |
| Standards | IEC 61131-2 IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 EN/IEC 61850-3, location G |
| Environmental characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| Supply | Internal power supply via rack |
| Status LED | 1 LED (green) processor running (RUN) 1 LED (red) processor or system fault (ERR) 1 LED (red) I/O module fault (I/O) 1 LED (green) download in progress (DL) 1 LED (red) memory card or CPU flash fault (BACKUP) 1 LED (green/red) ETH MS (Ethernet port configuration status) 1 LED (green/red) Eth NS (Ethernet network status) |
| net weight | 1.87 lb(US) (0.849 kg) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.54 in (9.000 cm) |
| Package 1 Width | 7.09 in (18.000 cm) |
| Package 1 Length | 9.84 in (25.000 cm) |
| Package 1 Weight | 30.83 oz (874.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 12.63 lb(US) (5.729 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review