Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| accessory / separate part type | Rack |
| Number of slots | 8 bus X + Ethernet 2 bus X |
|---|---|
| Product compatibility | Specific application module I/O module BMXCPS4002 BMX processor BME processor |
| Power consumption in W | 251 mW 3.3 V DC 3.9 W 24 V DC |
| Electrical connection | 1 connector (XBE) expansion module |
| Fixing mode | By 4 M6 screws plate By 4 screws 0.17â¦0.25 in (4.32â¦6.35 mm) panel |
| Current consumption | 162 mA 24 V DC 76 mA 3.3 V DC |
| MTBF reliability | 1184170 H |
| net weight | 3.02 lb(US) (1.37 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.72 in (6.900 cm) |
| Package 1 Width | 6.22 in (15.800 cm) |
| Package 1 Length | 22.40 in (56.900 cm) |
| Package 1 Weight | 2.99 lb(US) (1.355 kg) |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Width | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Length | 23.62 in (60.000 cm) |
| Package 2 Weight | 25.31 lb(US) (11.480 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review