Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| accessory / separate part type | Ruggedized rack |
| Product specific application | For severe environments |
| Number of slots | 8 bus X + Ethernet 2 bus X |
|---|---|
| Product compatibility | Specific application module BMX processor BMXCPS4002 BME processor I/O module |
| Power consumption in W | 251 mW 3.3 V DC 3.9 W 24 V DC |
| Electrical connection | 1 connector (XBE) expansion module |
| Fixing mode | By 4 M6 screws plate By 4 screws 0.17â¦0.25 in (4.32â¦6.35 mm) panel |
| Current consumption | 162 mA 24 V DC 76 mA 3.3 V DC |
| MTBF reliability | 1184170 H |
| net weight | 3.02 lb(US) (1.37 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2014/34/EU - ATEX directive |
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC Merchant Navy ATEX zone 2/22 IECEx zone 2/22 |
| Standards | IEC 61131-2 IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 IEC 61850-3, location G IEC 60079-0 |
| Environmental characteristic | Gas resistant class Gx ISA S71.04 Gas resistant class 3C4 IEC 60721-3-3 Dust resistant class 3S4 IEC 60721-3-3 Sand resistant class 3S4 IEC 60721-3-3 Salt resistant level 2 IEC 68252 Mold growth resistant class 3B2 IEC 60721-3-3 Fungal spore resistant class 3B2 IEC 60721-3-3 Hazardous location class I division 2 |
| protective treatment | Conformal coating |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.56 in (6.500 cm) |
| Package 1 Width | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 1 Length | 23.03 in (58.500 cm) |
| Package 1 Weight | 3.02 lb(US) (1.369 kg) |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 8 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Width | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Length | 23.62 in (60.000 cm) |
| Package 2 Weight | 25.40 lb(US) (11.520 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review