Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| product or component type | Ethernet unmanaged switch |
|---|
| Range compatibility | Modicon M251 Modicon M241 |
|---|---|
| Product compatibility | Modicon M241 logic controller Modicon M251 logic controller |
| Current consumption | 360 mA 5 V DC communication bus |
| Integrated connection type | Ethernet 4 RJ45 |
| Transmission rate | 10/100 Mbit/s |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX - 4 copper cable |
| Web services | Web server |
| Communication service | Modbus TCP server Modbus TCP slave device FTP NGVL Monitoring IEC VAR ACCESS Programming SNMP Modbus TCP client Downloading Updating firmware Ethernet/IP slave device DHCP client |
| Maximum number of connections | 8 Modbus server 16 Ethernet/IP device |
| Communication port protocol | Ethernet IP/Modbus TCP TCP (Transmission Control Protocol) UDP (User Datagram Protocol) SNMP |
| Redundancy | No |
| Local signalling | PWR 1 LED green) Ethernet link 1 LED per channel green/yellow) Ethernet port activity 1 LED per channel green) |
| Electrical connection | RJ45 4 connectors for connecting Ethernet network Screw connector terminal for connecting the functional ground |
| marking | CE |
| Surge withstand | 1 kV power lines (DC) common mode IEC 61000-4-5 2 kV power lines (AC) common mode IEC 61000-4-5 2 kV relay output common mode IEC 61000-4-5 1 kV I/O common mode IEC 61000-4-5 1 kV shielded cable common mode IEC 61000-4-5 0.5 kV power lines (DC) differential mode IEC 61000-4-5 1 kV power lines (AC) differential mode IEC 61000-4-5 1 kV relay output differential mode IEC 61000-4-5 0.5 kV I/O differential mode IEC 61000-4-5 |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Width | 0.98 in (25 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 3.54 in (90 mm) |
| net weight | 0.28 lb(US) (0.125 kg) |
| Standards | UL 508 IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | cULus C-Tick |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air IEC 61000-4-2 4 kV on contact IEC 61000-4-2 8 kV in air Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) 6 kV on contact Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Resistance to electromagnetic fields | 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...1 GHz IEC 61000-4-3 2.74 V/yd (3 V/m) 1.4 GHz...2 GHz IEC 61000-4-3 0.91 V/yd (1 V/m) 2...2.7 GHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 2 kV IEC 61000-4-4 power lines) 2 kV IEC 61000-4-4 relay output) 1.5 kV IEC 61000-4-4 I/O) 1 kV IEC 61000-4-4 Ethernet line) 1 kV IEC 61000-4-4 serial link) |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz IEC 61000-4-6 3 V 0.1...80 MHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) 10 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Electromagnetic emission | Conducted emissions 79 dBμV/m QP/66 dBμV/m AV power lines (AC))0.15â¦0.5 MHz IEC 55011 Conducted emissions 73 dBμV/m QP/60 dBμV/m AV power lines (AC))0.5â¦300 MHz IEC 55011 Conducted emissions 120...69 dBµV/m QP power lines)10â¦150 kHz IEC 55011 Conducted emissions 63 dBμV/m QP power lines)1.5â¦30 MHz IEC 55011 Radiated emissions 40 dBμV/m QP class A30â¦230 MHz IEC 55011 Radiated emissions 60...54 dBμV/m QP30â¦100 MHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) Radiated emissions 24 dBμV/m QP156â¦165 MHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) Conducted emissions 79...63 dBμV/m QP power lines)150â¦1500 kHz IEC 55011 Radiated emissions 47 dBμV/m QP class A230â¦1000 MHz IEC 55011 Radiated emissions 80...50 dμV/m QP150â¦30000 kHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) Radiated emissions 54 dBμV/m QP100â¦2000 MHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) horizontal installation 14â¦122 °F (-10â¦50 °C) vertical installation |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation in operation) 10â¦95 %, without condensation in storage) |
| IP degree of protection | IP20 with protective cover in place |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 1 mm 5â¦13.2 Hz symmetrical rail 3 gn 8.7â¦150 Hz symmetrical rail 1 mm 5â¦13.2 Hz panel mounting 0.7 gn 13.2â¦100 Hz panel mounting |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.22 in (5.635 cm) |
| Package 1 Width | 4.54 in (11.532 cm) |
| Package 1 Length | 6.71 in (17.033 cm) |
| Package 1 Weight | 7.41 oz (210.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 20 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 11.11 lb(US) (5.04 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 160 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 3 Width | 23.62 in (60 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 3 Weight | 105.82 lb(US) (48 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review