Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Compact I/O expansion block |
| Enclosure material | Plastic |
|---|---|
| Colour | White |
| input/output number | 42 |
| for enclosure nominal dimensions | 24 I + 18 O |
| Number of modules | Digital input: 2 module(s) x 12 Digital output: 3 module(s) x 6 |
| Discrete input number | 24 |
| Discrete input voltage | 24 V |
| discrete input voltage type | DC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Discrete input logic | Sink |
| Discrete input current | 3.75 mA |
| Input impedance | 6.4 kOhm |
| analogue input number | 0 |
| Discrete output number | 18 |
| discrete output type | Transistor |
| Wiring mode | 1 wire for discrete input 2-wire for discrete output |
| Output voltage | 24 V DC |
| Output voltage limits | 20.4...28.8 V DC |
| discrete output logic | Source |
| Discrete output current | 0.5 A per output |
| Peak output current | 9 A |
| Voltage state 0 guaranteed | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Input filtering | |
| Response time | |
| Maximum leakage current | 5 µA (when switched off) for output |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus No insulation between channels |
| Maximum voltage drop | |
| Current consumption | 70 mA at 5 V DC bus 140 mA at 24 V DC input/output |
| Max current | 9000 mA loads on I/O power segment |
| Maximum power dissipation in W | 3.71 W |
| Local signalling | 5 LEDs (green) for power supply 5 LEDs (red) for power supply 24 LEDs (green) for input status 18 LEDs (yellow) for output status |
| Electrical connection | Removable spring terminal block |
| marking | CE |
| Surge withstand | 0.5 kV differential mode 24 V DC conforming to IEC 61000-4-5 1 kV common mode 24 V DC conforming to IEC 61000-4-5 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Standards | IEC 61131-2 UL 508 CSA C22.2 No 213 CSA C22.2 No 142 |
|---|---|
| Product certifications | C-Tick cULus GOST-R CSA |
| Ambient air temperature for operation | -10â¦50 °C (vertical installation) -10â¦60 °C (horizontal installation) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦70 °C |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0â¦3000 m |
| Vibration resistance | 1 gn at 8.4â¦150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5â¦8.4 Hz on DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to IEC 61000-4-3 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 1 kV (I/O) conforming to IEC 61000-4-4 1 kV (shielded cable) conforming to IEC 61000-4-4 2 kV (power lines) conforming to IEC 61000-4-4 |
| Mounting support | DIN rail |
| net weight | 0.24 kg |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.500 cm |
| Package 1 Width | 9.000 cm |
| Package 1 Length | 11.000 cm |
| Package 1 Weight | 278.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 36 |
| Package 2 Height | 30.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 10.008 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review