Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M221 |
|---|---|
| product or component type | Analogue output cartridge |
| Product compatibility | Modicon M221C |
| analogue output number | 2 |
|---|---|
| Analogue output type | Voltage 0...10 V |
| analogue output resolution | 12 bits |
| LSB value | 2.44 mV 0...10 V voltage |
| Load type | Resistive |
| Load impedance ohmic | >= 2 kOhm |
| Conversion time | 20 ms |
| Stabilisation time | 40 ms |
| Absolute accuracy error | +/- 1 % of full scale +/- 0.3 % of full scale at 77 °F (25 °C) |
| Temperature drift | +/- 0.02 %FS/°C |
| Repeat accuracy | +/- 0.4 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.01 %FS |
| Cross talk | |
| Type of cable | Twisted shielded pairs cable |
| Electrical connection | 3 x 1.5 mm² 2 screw terminal blocks pitch 3.81 mm for outputs |
| Maximum cable distance between devices | Twisted shielded pairs cable |
| Insulation | Non-insulated between analogue output and internal logic |
| Height | 1.61 in (41 mm) |
| Depth | 0.59 in (15 mm) |
| Width | 1.38 in (35 mm) |
| net weight | 0.03 lb(US) (0.015 kg) |
| Immunity to microbreaks | 10 ms |
|---|
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.38 in (3.5 cm) |
| Package 1 Width | 2.76 in (7.0 cm) |
| Package 1 Length | 1.81 in (4.6 cm) |
| Package 1 Weight | 0.71 oz (20.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 75 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 7.40 lb(US) (3.356 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 1200 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 3 Width | 23.62 in (60 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 3 Weight | 165.35 lb(US) (75 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review