Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Altistart 48 |
|---|---|
| product or component type | Soft starter |
| product destination | Asynchronous motors |
| Product specific application | Heavy duty industry and pumps |
| Device short name | ATS48 |
| Utilisation category | AC-53A |
| Ue power supply voltage | 230...415 V - 15...10 % |
| power supply frequency | 50...60 Hz - 5...5 % |
| Motor power kW | 55 kW 400 V connection to the motor delta terminals for standard applications 11 kW 230 V connection in the motor supply line for severe applications 15 kW 230 V connection in the motor supply line for standard applications 22 kW 230 V connection to the motor delta terminals for severe applications 22 kW 400 V connection in the motor supply line for severe applications 30 kW 230 V connection to the motor delta terminals for standard applications 30 kW 400 V connection in the motor supply line for standard applications 45 kW 400 V connection to the motor delta terminals for severe applications |
| Device connection | To the motor delta terminals In the motor supply line |
|---|---|
| Protection type | Phase failure line Thermal protection motor Thermal protection starter |
| Standards | EN/IEC 60947-4-2 |
| Product certifications | TCF CSA DNV UL C-Tick NOM 117 CCC SEPRO GOST |
| marking | CE |
| Discrete input number | 5 |
| Discrete input type | PTC, 750 Ohm 77 °F (25 °C) Stop, Run, LI3, LI4) logic, |
| Discrete input logic | Positive logic Stop, Run, LI3, LI4 11 V, >= 5 mA |
| Minimum switching current | 10 mA 6 V DC relay outputs |
| Discrete output number | 2 |
| Discrete output type | LO1) logic output 0 V common configurable LO2) logic output 0 V common configurable R1) relay outputs fault relay NO R2) relay outputs end of starting relay NO R3) relay outputs motor powered NO |
| Analogue output type | Current output AO 0-20 mA or 4-20 mA 500 Ohm |
| Communication port protocol | Modbus |
| Connector type | 1 RJ45 |
| Communication data link | Serial |
| Physical interface | RS485 multidrop |
| Transmission rate | 4800, 9600 or 19200 bps |
| Function available | External bypass (optional) |
| Operating position | Vertical +/- 10 degree |
| Height | 11.42 in (290 mm) |
| Width | 7.48 in (190 mm) |
| Depth | 9.25 in (235 mm) |
| net weight | 18.30 lb(US) (8.3 kg) |
| Electromagnetic compatibility | Conducted and radiated emissions level A IEC 60947-4-2 Conducted and radiated emissions level B IEC 60947-4-2 Damped oscillating waves level 3 IEC 61000-4-12 Electrostatic discharge level 3 IEC 61000-4-2 Immunity to electrical transients level 4 IEC 61000-4-4 Immunity to radiated radio-electrical interference level 3 IEC 61000-4-3 Voltage/current impulse level 3 IEC 61000-4-5 |
|---|---|
| Relative humidity | 0â¦95 % without condensation or dripping water EN/IEC 60068-2-3 |
| Ambient air temperature for operation | 104â¦140 °F (40â¦60 °C) with current derating of 2 % per °C) 14â¦104 °F (-10â¦40 °C) without derating) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Operating altitude | > 1000...2000 m with current derating of 2.2 % per additional 100 m |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 13.94 in (35.4 cm) |
| Package 1 Width | 14.25 in (36.2 cm) |
| Package 1 Length | 17.64 in (44.8 cm) |
| Package 1 Weight | 20.38 lb(US) (9.246 kg) |
| Unit Type of Package 2 | P06 |
| Number of Units in Package 2 | 2 |
| Package 2 Height | 28.94 in (73.5 cm) |
| Package 2 Width | 31.50 in (80.0 cm) |
| Package 2 Length | 23.62 in (60.0 cm) |
| Package 2 Weight | 70.09 lb(US) (31.792 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review