Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Analog output module |
| Electrical connection | 20 ways 1 connector |
| Isolation between channels | Isolated |
| Measurement error | 0.1 % of full scale 25 °C |
|---|---|
| Temperature drift | 30 ppm/°C |
| Recalibration | Factory calibrated |
| Minimum crosstalk attenuation | 90 dB |
| Common mode rejection | 100 dB |
| Isolation voltage | 1400 V DC between channels and ground 1400 V DC between channels and bus 750 V DC between channels |
| Detection type | Open circuit 0...20 mA Open circuit 4...20 mA Short circuit +/- 10 V |
| Load impedance ohmic | >= 1000 Ohm +/- 10 V |
| Output level | High level |
| analogue output number | 2 |
| Analogue output type | Current 0...20 mA Current 4...20 mA Voltage +/- 10 V |
| Analogue output resolution | 15 bits + sign |
| Supply | Internal power supply via rack |
| Conversion time | |
| Maximum conversion value | +/- 11.25 V +/- 10 V 0...24 mA 0...20 mA 0...24 mA 4...20 mA |
| Fallback mode | Predefined Configurable |
| MTBF reliability | 1300000 H |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Status LED | 1 LED (green) RUN 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) ERR 1 LED (red) I/O |
| net weight | 0.32 lb(US) (0.144 kg) |
| Power consumption in W | 2.1 W 24 V DC typical 2.8 W 24 V DC maximum 0.35 W 3.3 V DC typical 0.48 W 3.3 V DC maximum |
| Current consumption | 150 mA 3.3 V DC 110 mA 24 V DC |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE RCM CSA EAC Merchant Navy UL |
| Standards | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Weight | 6.10 oz (173.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.40 lb(US) (2.901 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review