Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Peripheral remote I/O adaptor |
| Number of port | 1 |
|---|---|
| Integrated connection type | Ethernet/IP device network |
| Communication port protocol | Modbus TCP |
| Realtime clock | With |
| Memory capacity | 448 kB internal 96 kB removable |
| Application structure | 1 master task |
| Local signalling | Module active (RUN) 1 LED green) Module error (ERR) 1 LED red) External fault (I/O) 1 LED red) Activity on Ethernet network (ETH ACT) 1 LED green) Memory card fault (CARD ERR) 1 LED red) Ethernet link diagnostics (STS) 1 LED green) Ethernet network status (link) 1 LED green) |
| Product compatibility | 0â¦1024 discrete I/O module 0â¦256 analog I/O module 0â¦2 Ethernet module |
| Average consumption in mA | 95 mA |
| Power dissipation in W | 2.3 W |
| marking | CE |
| module format | Standard |
| Maximum altitude transport | 9842.52 ft (3000 m) |
| Relative humidity | 95 % without condensation |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2014/34/EU - ATEX directive |
|---|---|
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC Merchant Navy ATEX zone 2/22 IECEx zone 2/22 |
| Standards | EN/IEC 61131-2 EN/IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 EN/IEC 61850-3, location G EN/IEC 60079-0 |
| Environmental characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Operating altitude |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Weight | 8.40 oz (238.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.82 lb(US) (4.000 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review