Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M340 automation platform |
|---|---|
| product or component type | Ethernet TCP/IP network module |
| Concept | Transparent Ready |
| Integrated connection type | Ethernet TCP/IP RJ45 10/100 Mbit/s 1 twisted pair transparent ready class C30 |
| protective treatment | TC |
| Communication service | Bandwidth management FDR server Rack Viewer SNMP network administrator Global Data I/O scanning Modbus TCP messaging Web server configurable Data Editor (via PC, pocket PC or PDA terminal) SOAP XML Web service (server) |
|---|---|
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX |
| Memory description | Supplied Flash memory card (BMXRWSC016M) Internal RAM 16000 kB |
| Memory usage | User web page size internal RAM Activating the standard web server supplied Flash memory card (BMXRWSC016M) Application saving supplied Flash memory card (BMXRWSC016M) |
| Supply | Internal power supply via rack |
| marking | CE |
| Local signalling | Activity on Ethernet network (ETH ACT) 1 LED green) Processor running (RUN) 1 LED green) Status of Ethernet network (ETH STS) 1 LED green) Data rate (ETH 100) 1 LED red) Memory card fault (CARD ERR) 1 LED red) Processor or system fault (ERR) 1 LED red) |
| Control type | RESET push-button cold restart |
| Current consumption | 90 mA 24 V DC |
| module format | Standard |
| net weight | 0.44 lb(US) (0.2 kg) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| Relative humidity | 10â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.20 in (5.600 cm) |
| Package 1 Width | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Length | 4.72 in (12.000 cm) |
| Package 1 Weight | 8.40 oz (238.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.71 lb(US) (3.951 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review