Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Discrete I/O module |
| Discrete input number | 8 |
| Input type | Current sink (logic positive) |
| Discrete input voltage | 24 V DC positive |
| Discrete input current | 3.5 mA |
| Discrete output number | 8 |
| discrete output type | Solid state |
| Discrete output voltage | 24 V 19...30 V DC |
| discrete output current | 0.5 A |
| Input compatibility | With 2-wire/3-wire proximity sensors IEC 60947-5-2 With 2-wire/3-wire proximity sensors IEC 61131-2 type 3 |
|---|---|
| Sensor power supply | 19...30 V |
| Current state 1 guaranteed | >= 3 mA |
| Current state 0 guaranteed | |
| Current per channel | 0.625 A |
| Maximum current per module | 5 A |
| Maximum leakage current | 0.5 mA at state 0 |
| Maximum voltage drop | |
| Input impedance | 6800 Ohm |
| Insulation resistance | > 10 MOhm 500 V DC |
| Power dissipation in W | 3.7 W |
| DC typical response time | 4 ms |
| DC maximum response time | 7 ms |
| Response time on output | 1.2 ms |
| Paralleling of outputs | Yes : 2 maximum |
| Typical current consumption | 79 mA 3.3 V DC 59 mA 24 V DC |
| Current consumption | |
| MTBF reliability | 450000 H |
| Protection type | 1 external fuse per group of input channel 0.5 A fast blow overvoltage protection on output reverse polarity protection on input reverse polarity protection on output |
| Output overload protection | With current limiter With electronic circuit breaker 1.5 In |
| Output overvoltage protection | With transil diode |
| Output short-circuit protection | With 2 A external fuse |
| Reverse polarity protection | Reverse mounted diode |
| Voltage detection threshold | > 18 V DC preactuator OK > 18 V DC sensor OK |
| Maximum tungsten load | 6 W |
| Switching frequency | 0.5/LI² Hz |
| Maximum overload time | 15 ms |
| Load impedance ohmic | >= 48 Ohm |
| Status LED | 1 LED (green) module operating (RUN) 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) module error (ERR) 1 LED (red) module I/O |
| net weight | 0.25 lb(US) (0.115 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Dielectric strength | 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, output/ground 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, output/internal logic 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, primary/secondary 500 V DC 1 minute, between group of inputs and outputs |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.61 in (11.700 cm) |
| Package 1 Weight | 5.01 oz (142.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 5.49 lb(US) (2.490 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review