Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Discrete I/O module |
| Discrete input number | 8 |
| Input type | Current sink (logic positive) |
| Discrete input voltage | 24 V DC positive |
| Discrete input current | 3.5 mA |
| Discrete output number | 8 |
| discrete output type | Relay |
| Discrete output voltage | 24 V 19...30 V DC 24...240 V 19...264 V AC |
| discrete output current | 2000 mA |
| Input compatibility | With 2-wire/3-wire proximity sensors IEC 60947-5-2 With 2-wire/3-wire proximity sensors IEC 61131-2 type 3 |
|---|---|
| Sensor power supply | 19...30 V |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Current state 0 guaranteed | |
| Input impedance | 6800 Ohm |
| Insulation resistance | > 10 MOhm 500 V DC |
| Power dissipation in W | 3.1 W |
| DC typical response time | 4 ms |
| DC maximum response time | 7 ms |
| Response time on output | |
| Paralleling of inputs | No |
| Typical current consumption | 79 mA 3.3 V DC |
| MTBF reliability | 940000 H |
| Protection type | 1 external fuse per group of input channel 0.5 A fast blow reverse polarity protection on input 1 external fuse per output channel or group of output channel fast blow |
| Voltage detection threshold | > 18 V DC sensor OK |
| Minimum switching current | 1 mA 5 V DC |
| Maximum switching voltage | 125 V DC 264 V AC |
| Mechanical durability | 20000000 cycles |
| Electrical durability | AC-14 100000 cycles 240 VA 240 V 0.7) AC-14 100000 cycles 300 VA 200 V 0.7) AC-15 100000 cycles 120 VA 240 V 0.35) AC-15 100000 cycles 200 VA 200 V 0.35) DC-13 100000 cycles 24 W 24 V AC-14 300000 cycles 72 VA 240 V 0.7) AC-14 300000 cycles 80 VA 200 V 0.7) AC-15 300000 cycles 36 VA 240 V 0.35) AC-15 300000 cycles 60 VA 200 V 0.35) DC-13 300000 cycles 7.2 W 24 V |
| Switching frequency | 1 Hz |
| Status LED | 1 LED (green) module operating (RUN) 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) module error (ERR) 1 LED (red) module I/O |
| net weight | 0.30 lb(US) (0.135 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Dielectric strength | 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, primary/secondary 2830 V AC 50/60 Hz 1 minute, output relay 500 V DC 1 minute, between group of I/O |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.01 in (5.100 cm) |
| Package 1 Width | 4.57 in (11.600 cm) |
| Package 1 Length | 4.65 in (11.800 cm) |
| Package 1 Weight | 5.61 oz (159.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.08 lb(US) (2.760 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review