Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Backplane |
| Number of slots | 4 bus X |
|---|---|
| Product compatibility | BMXP34 processor BMXCPS power supply I/O module Specific application module |
| power consumption in W | 1.12 W |
| Electrical connection | 1 connector (XBE) expansion module |
| Fixing mode | By 4 M4/M5/M6 screws panel By 4 M4/M5/M6 screws mounting plate By clips 35 mm symmetrical DIN rail |
| Height | 4.08 in (103.7 mm) |
| Width | 9.54 in (242.4 mm) |
| Depth | 0.75 in (19 mm) |
| net weight | 1.39 lb(US) (0.63 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 % without condensation |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC UKCA Merchant Navy |
| Standards | EN/IEC 61131-2 EN/IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 EN/IEC 61850-3, location G |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.60 in (6.600 cm) |
| Package 1 Width | 5.98 in (15.200 cm) |
| Package 1 Length | 12.80 in (32.500 cm) |
| Package 1 Weight | 24.02 oz (681.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S04 |
| Number of Units in Package 2 | 13 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Width | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Length | 23.62 in (60.000 cm) |
| Package 2 Weight | 21.28 lb(US) (9.651 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 78 |
| Package 3 Height | 41.34 in (105.000 cm) |
| Package 3 Width | 23.62 in (60.000 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80.000 cm) |
| Package 3 Weight | 146.83 lb(US) (66.600 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review