Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM3 |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Range compatibility | Modicon M241 Modicon M251 Modicon M221 Modicon M262 |
| discrete output type | Transistor |
| Discrete output number | 8 |
| discrete output logic | Negative logic (sink) |
| Discrete output voltage | 24 V DC for transistor output |
| Discrete output current | 50 mA for transistor output |
| Discrete I/O number | 8 |
|---|---|
| Current consumption | 5 mA at 5 V DC via bus connector (at state off) 0 mA at 24 V DC via bus connector (at state off) 20 mA at 24 V DC via bus connector (at state on) 10 mA at 5 V DC via bus connector (at state on) |
| Response time | 450 µs (turn-on) 450 µs (turn-off) |
| Maximum leakage current | 0.1 mA for transistor output |
| Maximum voltage drop | |
| Local signalling | 1 LED per channel (green) for output status |
| Electrical connection | 11 x 2.5 mm² removable screw terminal block with pitch 5.08 mm adjustment for outputs |
| Maximum cable distance between devices | Unshielded cable: |
| Insulation | Between output and internal logic at 500 V AC Non-insulated between outputs |
| marking | CE |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail conforming to IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail conforming to IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Height | 90 mm |
| Depth | 84.6 mm |
| Width | 27.4 mm |
| net weight | 0.76 kg |
| Standards | IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus UKCA RCM EAC cULus HazLoc |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 10 V/m 80 MHz...1 GHz conforming to IEC 61000-4-3 3 V/m 1.4 GHz...2 GHz conforming to IEC 61000-4-3 1 V/m 2 GHz...3 GHz conforming to IEC 61000-4-3 |
| Resistance to magnetic fields | 30 A/m 50/60 Hz conforming to IEC 61000-4-8 |
| Resistance to fast transients | 1 kV for I/O conforming to IEC 61000-4-4 |
| Surge withstand | 1 kV I/O common mode conforming to IEC 61000-4-5 DC |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz conforming to IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) conforming to Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Electromagnetic emission | Radiated emissions - test level: 40 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 30â¦230 MHz conforming to IEC 55011 Radiated emissions - test level: 47 dBμV/m QP class A ( 10 m) at 230â¦1000 MHz conforming to IEC 55011 |
| Ambient air temperature for operation | -10â¦35 °C vertical installation -10â¦55 °C horizontal installation |
| ambient air temperature for storage | -25â¦70 °C |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation (in operation) 10â¦95 %, without condensation (in storage) |
| IP degree of protection | IP20 with protective cover in place |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0â¦3000 m |
| Vibration resistance | 3.5 mm at 5â¦8.4 Hz on DIN rail 3 gn at 8.4â¦150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5â¦8.4 Hz on panel 3 gn at 8.4â¦150 Hz on panel |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 7.5 cm |
| Package 1 Width | 12.5 cm |
| Package 1 Length | 10.5 cm |
| Package 1 Weight | 230.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 9 |
| Package 2 Height | 15 cm |
| Package 2 Width | 30 cm |
| Package 2 Length | 40 cm |
| Package 2 Weight | 2.427 kg |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 144 |
| Package 3 Height | 75 cm |
| Package 3 Width | 40 cm |
| Package 3 Length | 80 cm |
| Package 3 Weight | 25.058 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review