Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | I/O expansion module |
| analogue input number | 4 |
| Analogue input type | Voltage 0...10 V non differential Pt 100/Pt 1000 temperature probe - 200...600 °C non differential Ni 100/Ni 1000 temperature probe - 50...150 °C non differential current 0...20 mA non differential |
| Cross talk |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Analogue input resolution | 12 bits |
| LSB value | 2.5 mV voltage voltage 4.8 µA current current 0.2 °C temperature probe Pt 100/Pt 1000 0.05 °C temperature probe Ni 100/Ni 1000 |
| Permissible continuous overload | 40 mA current 13 V voltage |
| Input impedance | >= 10 kOhm temperature probe 470 Ohm current 10 kOhm voltage |
| Sampling duration | 160 ms |
| Acquisition period | 320 ms per channel + 1 controller cycle time temperature probe 160 ms per channel + 1 controller cycle time voltage/current |
| Measurement error | +/- 0.2 % of full scale 0...10 V 0...10 V 25 °C +/- 0.2 % of full scale 4...20 mA 4...20 mA 25 °C +/- 0.4 % of full scale Pt 100/Pt 1000, Ni 100/ Ni 1000 25 °C |
| Temperature coefficient | +/- 0.004 %FS/°C temperature probe +/- 0.009 %FS/°C current +/- 0.009 %FS/°C voltage |
| Repeat accuracy | +/-0.1 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.02 %FS |
| Total error | +/-0.5 %FS |
| Type of cable | Shielded cable |
| Insulation between channel and internal logic | Photocoupler |
| Supply | External supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 20.4â¦28.8 V |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| Current consumption | 50 mA 5 V DC internal 60 mA 24 V DC external |
| net weight | 0.19 lb(US) (0.085 kg) |
| Dielectric strength | 2500 V between the I/O and internal logic |
|---|---|
| Width | 0.93 in (23.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.82 in (7.17 cm) |
| Package 1 Width | 3.99 in (10.138 cm) |
| Package 1 Length | 4.80 in (12.186 cm) |
| Package 1 Weight | 5.15 oz (146.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 18 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.0 cm) |
| Package 2 Weight | 6.77 lb(US) (3.07 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review