Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M580 |
|---|---|
| product or component type | Redundant processor module |
| Number of racks | 1 |
|---|---|
| application specific I/O | Counter SSI encoder Serial link HART Accurate time stamping Motion control |
| Checks | Process control |
| Control channels | Programmable loops |
| Integrated connection type | 1 Ethernet TCP/IP service port 2 Ethernet TCP/IP device network USB type mini B 1 Ethernet HSBY port |
| Number of remote I/O station | 31 - 2 X80 and Quantum drops |
| Number of distributed equipment | 64 |
| Communication module processor capacity | 6 Ethernet communication module 24 AS-Interface module |
| Communication service | DIO scanner RIO scanner |
| Memory description | Expandable flash, 4 GB data storage Integrated RAM, 10 kB system memory Integrated RAM, 64 MB program and data Integrated RAM, 4096 kB HSBY data |
| Application structure | 1 cyclic/periodic master task 1 periodic fast task |
| Cybersecurity | Achilles certified DoS prevention IPSec SNMP logging Syslog protocol support Transport layer security Audit trail Embedded firewall Firmware signature Password protection Port hardening Secure communiction (HTTPS) Security log |
| Number of instructions per ms | 40 Kinst/ms 100 % Boolean 60 Kinst/ms 65 % Boolean + 35 % fixed arithmetic |
| Current consumption | 365 mA 24 V DC |
| MTBF reliability | 650000 H |
| marking | CE |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC Merchant Navy |
| Standards | IEC 61131-2 IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 EN/IEC 61850-3, location G |
| Environmental characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| Supply | Internal power supply via rack |
| Status LED | 1 LED (green) processor running (RUN) 1 LED (red) processor or system fault (ERR) 1 LED (red) I/O module fault (I/O) 1 LED (green) download in progress (DL) 1 LED (red) memory card or CPU flash fault (BACKUP) 1 LED (green/red) ETH MS (Ethernet port configuration status) 1 LED (green/red) Eth NS (Ethernet network status) 1 LED (green) peer processor running (REMOTE RUN) 1 LED (green) processor ID set to A (A) 1 LED (green) processor ID set to B (B) 1 LED (green) processor acting as Primary (PRIM) 1 LED (green) processor acting as Standby (STBY) 1 LED (green) I/O values overrided by user (FORCED IO) 1 LED (green) Hot standby link status (Hsby Diag) |
| net weight | 1.87 lb(US) (0.849 kg) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 3.43 in (8.700 cm) |
| Package 1 Width | 6.97 in (17.700 cm) |
| Package 1 Length | 9.84 in (25.000 cm) |
| Package 1 Weight | 30.97 oz (878.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 12.41 lb(US) (5.631 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review