Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Discrete input module |
| Discrete input number | 16 |
| Discrete input type | Isolated |
| Input type | Resistive |
| Discrete input voltage | 24 V DC positive or negative 24 V AC |
| Discrete input current | 3 mA 24 V AC 3.9 mA 24 V DC |
| Input compatibility | With 2-wire/3-wire proximity sensors IEC 60947-5-2 With 2-wire/3-wire proximity sensors AC IEC 61131-2 Type 1 |
|---|---|
| Network frequency | 50/60 Hz |
| network frequency limits | 47â¦63 Hz |
| Sensor power supply | 20...26 V AC 19...30 V DC |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA AC >= 2 mA DC |
| Current state 0 guaranteed | |
| Input impedance | 6 kOhm |
| Insulation resistance | > 10 MOhm 500 V DC |
| Power dissipation in W | 3 W |
| AC activation response time | 15 ms |
| AC deactivation response time | 20 ms |
| Paralleling of inputs | No |
| Typical current consumption | 76 mA 3.3 V DC |
| MTBF reliability | 1125000 H |
| Protection type | 1 external fuse per group of channel 0.5 A fast blow |
| Voltage detection threshold | > 18 V AC/DC sensor OK |
| Status LED | 1 LED (green) module operating (RUN) 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) module error (ERR) 1 LED (red) module I/O |
| net weight | 0.25 lb(US) (0.115 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Dielectric strength | 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, primary/secondary |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.65 in (11.800 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.500 cm) |
| Package 1 Weight | 4.83 oz (137.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 5.23 lb(US) (2.374 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review