Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M171 |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| Communication port protocol | HTTP Ethernet SMTP BACnet IP Modbus TCP |
| Integrated connection type | Ethernet RJ45 - twisted pair |
|---|---|
| Physical interface | RJ45 - 100BASE-TX |
| Supply | Via base board EVD/EVC |
| Product compatibility | Logic controller M171 performance |
| net weight | 0.077 kg |
| Product certifications | cURus EAC CSA CE |
|---|---|
| marking | CE |
| IP degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -10â¦55 °C |
| ambient air temperature for storage | -20â¦85 °C |
| Relative humidity | 10â¦90 % without condensation |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 13.0 cm |
| Package 1 Width | 9.1 cm |
| Package 1 Length | 18.5 cm |
| Package 1 Weight | 176.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 1.357 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review