Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Discrete input module |
| Discrete input number | 12 |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Range compatibility | PacDrive LMC motion controller Modicon M258 Modicon LMC058 |
|---|---|
| Product compatibility | Motion controller PacDrive LMC Pro PacDrive LMC Pro 2 Logic controller PacDrive LMC Eco |
| discrete input voltage type | DC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Discrete input logic | Sink |
| Discrete input current | 3.75 mA |
| Input impedance | 6.4 kOhm |
| Colour | White |
| Voltage state 0 guaranteed | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Input filtering | |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus No insulation between channels |
| Current consumption | 36 mA at 5 V DC bus 73 mA at 24 V DC all inputs On |
| Maximum power dissipation in W | 1.93 W |
| Local signalling | 1 LED green for power supply 1 LED red for power supply 12 LEDs green for input status |
| Electrical connection | 1 wire |
| marking | CE |
| net weight | 0.025 kg |
| Standards | CSA C22.2 No 213 IEC 61131-2 UL 508 CSA C22.2 No 142 |
|---|---|
| Product certifications | cULus C-Tick GOST-R CSA |
| Ambient air temperature for operation | -10â¦55 °C without derating (horizontal installation) -10â¦60 °C with derating factor (horizontal installation) -10â¦50 °C (vertical installation) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦70 °C |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20 conforming to IEC 61131-2 |
| Pollution degree | 2 conforming to IEC 60664 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0â¦3000 m |
| Vibration resistance | 1 gn at 8.4â¦150 Hz on DIN rail 3.5 mm at 5â¦8.4 Hz on DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn for 11 ms |
| Electromagnetic compatibility | Electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact conforming to IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air conforming to IEC 61000-4-2 Susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz conforming to IEC 61000-4-3 Susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz conforming to IEC 61000-4-3 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O conforming to IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable conforming to IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines conforming to IEC 61000-4-4 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode conforming to IEC 61000-4-5 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode conforming to IEC 61000-4-5 Conducted RF disturbances conforming to IEC 61000-4-6 Conducted and radiated emissions conforming to CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.000 cm |
| Package 1 Width | 6.000 cm |
| Package 1 Length | 10.500 cm |
| Package 1 Weight | 36.000 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 97 |
| Package 2 Height | 15.000 cm |
| Package 2 Width | 30.000 cm |
| Package 2 Length | 40.000 cm |
| Package 2 Weight | 3.866 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review