Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM3 |
|---|---|
| product or component type | Module hight speed counting |
| Range compatibility | Modicon M262 |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC external supply - 15...20 %) |
| Number of input channels | 10 |
| Number of output channels | 8 |
| Discrete I/O number | 18 |
| Current consumption | 100 mA 5 V DC 50 mA 24 V DC |
|---|---|
| Counting frequency | 200 kHz |
| Discrete input voltage | 24 V DC |
| Electrical circuit type | Standard input Latch input |
| Discrete input logic | Sink or source |
| Output voltage | 24 V DC transistor output |
| Output voltage limits | 30 V DC |
| Discrete output current | 300 mA fast output Q0...Q7) |
| discrete output logic | Source |
| Output protection type | Against overload and short-circuits |
| Reset | Automatic reset |
| Local signalling | 1 LED I/O 1 LED RUN 1 LED ERR |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Services | HSC simple One shot/Modulo HSC main single phase One shot/Modulo/Event counting HSC main dual phase Modulo/Free-large Period meter Edge to Edge, Edge to Opposite |
| Counting mode | 2 main expert function (main counting function, frequency meter, period meter) Max 8 simple counting function |
| Event management | 8 maximum per PLC Thresholds |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 3.35 in (85 mm) |
| Width | 1.54 in (39 mm) |
| net weight | 5.29 oz (150 g) |
| Product certifications | CSA cULus IACS E10 RCM CE UKCA EAC |
|---|---|
| Standards | CSA C22.2 No 142 ANSI/ISA 12-12-01 UL 1604 CSA C22.2 No 213 EN/IEC 61131-2:2007 UL 508 |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air EN/IEC 61000-4-2 4 kV on contact EN/IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...1 GHz EN/IEC 61000-4-3 2.74 V/yd (3 V/m) 1.4 GHz...2 GHz EN/IEC 61000-4-3 0.91 V/yd (1 V/m) 2 GHz...3 GHz EN/IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 2 kV alimentation cableEN/IEC 61000-4-4 1 kV Ethernet lineEN/IEC 61000-4-4 1 kV serial linkEN/IEC 61000-4-4 1 kV inputEN/IEC 61000-4-4 1 kV transistor outputEN/IEC 61000-4-4 |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz EN/IEC 61000-4-4 |
| Electromagnetic emission | Conducted emissions 120...69 dBµV/m QP10â¦150 kHz EN/IEC 55011 Conducted emissions 63 dBμV/m QP1.5â¦30 MHz EN/IEC 55011 Radiated emissions 40 dBµV/m class A30â¦230 MHz EN/IEC 55011 Conducted emissions 79...63 dBμV/m QP150â¦1500 kHz EN/IEC 55011 Radiated emissions 47 dBµV/m class A230â¦1000 MHz EN/IEC 55011 |
| Ambient air temperature for operation | -4â¦140 °F (-20â¦60 °C) horizontal installation -4â¦122 °F (-20â¦50 °C) vertical installation |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation in operation) 10â¦95 %, without condensation in storage) |
| IP degree of protection | IP20 with protective cover in place |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 3.5 mm 2â¦8.4 Hz DIN rail 1 gn 8.4â¦200 Hz DIN rail 3.5 mm 2â¦8.4 Hz panel 1 gn 8.4â¦200 Hz panel |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 4.09 in (10.4 cm) |
| Package 1 Width | 4.88 in (12.4 cm) |
| Package 1 Length | 2.83 in (7.2 cm) |
| Package 1 Weight | 11.29 oz (320.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 18 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 12.70 lb(US) (5.76 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 144 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 3 Width | 23.62 in (60 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 3 Weight | 98.19 lb(US) (44.54 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review