Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M262 |
|---|---|
| product or component type | Smart communication module |
| Range compatibility | Modicon M262 |
|---|---|
| Current consumption | 50 mA 24 V |
| Number of module per PLC | 1 maximum per logic controller 1 maximum per motion controller |
| Services | Maximum 63 slave nodes |
| Communication port protocol | CANopen |
| Local signalling | PWR 1 LED green) MOD STS 1 LED green/red) CAN RUN 1 LED green) CAN ERR 1 LED red) |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Width | 1.18 in (30 mm) |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Depth | 3.48 in (88.3 mm) |
| Standards | UL 61010-1 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-1 CSA C22.2 No 61010-2-201 CSA C22.2 No 213 ANSI/ISA 12-12-01 IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | CE cULus RCM EAC (pending) Achilles |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV on contact IEC 61000-4-2 8 kV on air IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...1 GHz IEC 61000-4-3 2.74 V/yd (3 V/m) 1.4 GHz...2 GHz IEC 61000-4-3 0.91 V/yd (1 V/m) 2 GHz...3 GHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 2 kV IEC 61000-4-4 power lines) 1 kV IEC 61000-4-4 Ethernet line) 1 kV IEC 61000-4-4 serial link) 1 kV IEC 61000-4-4 input) 1 kV IEC 61000-4-4 transistor output) |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz IEC 61000-4-4 3 V 0.1...80 MHz Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) 10 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Electromagnetic emission | Conducted emissions 120...69 dBµV/m QP power lines)10â¦150 kHz IEC 55011 Conducted emissions 63 dBμV/m QP power lines)1.5â¦30 MHz IEC 55011 Radiated emissions 40 dBµV/m A30â¦230 kHz IEC 55011 Conducted emissions 79...63 dBμV/m QP power lines)150â¦1500 kHz IEC 55011 Radiated emissions 47 dBµV/m A230â¦1000 MHz IEC 55011 |
| Ambient air temperature for operation | -4â¦140 °F (-20â¦60 °C) horizontal installation -4â¦122 °F (-20â¦50 °C) vertical installation |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation in operation) 10â¦95 %, without condensation in storage) |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 3.5 mm 2â¦8.4 Hz symmetrical rail 1 gn 8.4â¦200 Hz symmetrical rail 3.5 mm 2â¦8.4 Hz panel mounting 1 gn 8.4â¦200 Hz panel mounting |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.48 in (6.3 cm) |
| Package 1 Width | 4.65 in (11.8 cm) |
| Package 1 Length | 6.65 in (16.9 cm) |
| Package 1 Weight | 8.82 oz (250 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review