Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Product specific application | Extended temperature |
| Discrete output number | 8 EN/IEC 61131-2 |
| discrete output type | Relay |
| Discrete output voltage | 100...150 V DC |
| Insulation resistance | > 10 MOhm 500 V DC |
|---|---|
| Power dissipation in W | 3.17 W |
| Response time on output | |
| Typical current consumption | 61 mA 3.3 V DC 104 mA 24 V DC |
| Current consumption | |
| MTBF reliability | 2800000 H |
| Output overload protection | Use 1 fast blow fuse per channel or group of channel |
| Output overvoltage protection | Use discharge diode on each output DC |
| Output short-circuit protection | Use 1 fast blow fuse per channel or group of channel |
| Maximum switching current | 0.3 A |
| Minimum switching current | 100 mA 5 V DC |
| Mechanical durability | 20000000 cycles |
| Electrical durability | DC-12 100000 cycles 37 W 125 V DC-13 100000 cycles 12 W 125 V |
| Status LED | 1 LED (green) module operating (RUN) 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) module error (ERR) 1 LED (red) module I/O |
| net weight | 0.32 lb(US) (0.145 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Environmental characteristic | Gas resistant class Gx Gas resistant class 3C4 Dust resistant class 3S4 Sand resistant class 3S4 Salt resistant level 2 Mold growth resistant class 3B2 Fungal spore resistant class 3B2 |
| Dielectric strength | 2000 V AC 50/60 Hz 1 min |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| protective treatment | Conformal coating |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.500 cm) |
| Package 1 Weight | 6.98 oz (198.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.25 lb(US) (2.835 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review