Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Power distribution module |
| Product specific application | Supply 24 V DC I/O modules |
| Range compatibility | Modicon M258 Modicon LMC058 |
|---|---|
| Product compatibility | Logic controller Motion controller |
| [Us] rated supply voltage | 24 V |
| Network type | DC |
| current supplied | 10 A I/O power segment |
| Maximum power dissipation in W | 0.8 W |
| Colour | Grey |
| Short-circuit protection | 10 A external fuse |
| Current consumption | |
| marking | CE |
| Standards | CSA C22.2 No 142 CSA C22.2 No 213 UL 508 IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | GOST-R C-Tick cULus CSA |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) without derating horizontal installation) 131â¦140 °F (55â¦60 °C) with derating factor horizontal installation) 14â¦122 °F (-10â¦50 °C) vertical installation) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 1 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV on contact EN/IEC 61000-4-2 8 kV in air EN/IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 0.91 V/yd (1 V/m) 2...2.7 GHz EN/IEC 61000-4-3 9.14 V/yd (10 V/m) 80...2000 MHz EN/IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 1 kV EN/IEC 61000-4-4 I/O) 1 kV EN/IEC 61000-4-4 shielded cable) 2 kV EN/IEC 61000-4-4 power lines) |
| Surge withstand | 0.5 kV differential mode EN/IEC 61000-4-5 1 kV common mode EN/IEC 61000-4-5 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.79 in (2.000 cm) |
| Package 1 Width | 2.36 in (6.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.17 in (10.600 cm) |
| Package 1 Weight | 1.23 oz (35.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 97 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.48 lb(US) (3.847 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review