Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | PTO module |
| Number of channels | 2 |
| Number of inputs | 4 |
| Discrete input type | Current sink yes origin input IEC 61131-2 type 3 Current sink yes proximity input and limit switch input IEC 61131-2 type 3 Current sink or source counter in position input IEC 61131-2 type 3 Current sink or source drive ready, emergency input IEC 61131-2 type 3 |
| Input compatibility | 2-wire/3-wire proximity sensor 19.2â¦30 V IEC 947-5-2 |
| Output compatibility | Signal converter (USIC) RS422, 7 mA input Source input, 5 V to 24 V |
| Output frequency | 200 kHz 100 kHz 200 kHz |
| Operating threshold | > 12 V no error supply voltage > 8 V error supply voltage |
|---|---|
| Input voltage | 24 V DC |
| Input current | 4.3 mA |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 11 V |
| Current consumption | 35 mA 24 V DC preactuator 150 mA 3.3 V DC typical 200 mA 3.3 V DC maximum |
| Current state 1 guaranteed | >= 2 mA |
| Voltage state 0 guaranteed | 5 V |
| Current state 0 guaranteed | |
| Response time | |
| Number of outputs | 1 pulse output 2 auxiliary output |
| Preactuator voltage detection threshold | > 14 V error preactuator voltage pulse output > 14 V no error preactuator voltage pulse output |
| Output voltage | 24 V DC |
| Output voltage limits | 19...30 V |
| discrete output current | 50 mA |
| Current per channel | 0.4 A |
| Maximum leakage current | 0.05 mA at state 0 |
| [Ures] residual voltage | 0.15 V at state 1 |
| Response time on output | 1.2...1.5 ms on appearance 1.2...1.5 ms on disappearance |
| Load impedance ohmic | 15000 Ohm |
| Output overload protection | By current limiter and electronic circuit breaker |
| Output short-circuit protection | By current limiter and electronic circuit breaker |
| Reverse polarity protection | By reverse mounting diode on output Integrated on input |
| Insulation between channels | No insulated |
| Insul btwn prim and second | 1500 Vrms |
| Insulation resistance | > 10 MOhm |
| Local signalling | Module operating (RUN) 1 LED green) External fault (I/O) 1 LED red) Internal fault, module failure (ERR) 1 LED red) Download (DL) 1 LED green) Channel status (CH00) 8 LEDs green) Channel status (CH01) 8 LEDs green) |
| Electrical connection | 2 connectors 28 pins |
| module format | Standard |
| Product certifications | CE UL CSA RCM EAC Merchant Navy ATEX zone 2/22 IECEx zone 2/22 |
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
|---|---|
| Derating factor | Without |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility 2014/34/EU - ATEX directive |
| Standards | EN/IEC 61131-2 EN/IEC 61010-2-201 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 IACS E10 EN/IEC 61000-6-5, interface type 1 and type 2 EN/IEC 61850-3, location G EN/IEC 60079-0 |
| Environmental characteristic | Hazardous location class I division 2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.13 in (5.400 cm) |
| Package 1 Width | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Length | 4.61 in (11.700 cm) |
| Package 1 Weight | 5.19 oz (147.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 5.57 lb(US) (2.527 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review