Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Discrete input module |
| Discrete input number | 16 |
| Discrete input voltage | 24 V |
| Range compatibility | PacDrive LMC motion controller Modicon M258 Modicon LMC058 |
|---|---|
| Product compatibility | Motion controller PacDrive LMC Pro PacDrive LMC Pro 2 PacDrive LMC Eco Logic controller |
| discrete input voltage type | DC |
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Discrete input logic | Sink |
| Discrete input current | 2.68 mA |
| Input impedance | 8.9 kOhm |
| Colour | White |
| Voltage state 0 guaranteed | |
| Voltage state 1 guaranteed | >= 15 V |
| Input filtering | |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus No insulation between channels |
| Current consumption | 36 mA 5 V DC bus 61 mA 24 V DC all inputs On |
| Maximum power dissipation in W | 1.65 W |
| Local signalling | 1 LED green/red power supply 16 LEDs green input status |
| Electrical connection | 1 wire |
| marking | CE |
| net weight | 0.06 lb(US) (0.025 kg) |
| Standards | IEC 61131-2 UL 508 CSA C22.2 No 142 CSA C22.2 No 213 |
|---|---|
| Product certifications | C-Tick cULus CSA GOST-R |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) without derating horizontal installation) 14â¦140 °F (-10â¦60 °C) with derating factor horizontal installation) 14â¦122 °F (-10â¦50 °C) vertical installation) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦158 °F (-40â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20IEC 61131-2 |
| Pollution degree | 2 IEC 60664 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 1 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Electromagnetic compatibility | Electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air IEC 61000-4-2 Susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz IEC 61000-4-3 Susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz IEC 61000-4-3 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines IEC 61000-4-4 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode IEC 61000-4-5 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode IEC 61000-4-5 Conducted RF disturbances IEC 61000-4-6 Conducted and radiated emissions CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.79 in (2.000 cm) |
| Package 1 Width | 2.36 in (6.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.13 in (10.500 cm) |
| Package 1 Weight | 1.31 oz (37.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 97 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.34 lb(US) (3.783 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review