Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Fibre optic repeater |
| optic fiber type | Single mode |
| Rated voltage | 24 V |
|---|---|
| Current consumption | 140 mA typical 200 mA maximum |
| Function available | Hot swap |
| Number of port | 2 RJ45 100BASE-TX IEEE 802.3u 2 fiber optic 100BASE-FX IEEE 802.3u |
| Local signalling | Power supply status 1 LED green) Error condition (ERR) 1 LED red) Link status 2 LEDs green) Fiber port state and activity 2 LEDs green) |
| Wavelength | 0.000051575 in (1310 nm) |
| Operating distance | 0...15000 m |
| Attenuation | -15â¦-8 dB 9/125 µm) |
| Rise/fall time | 2.5 ns |
| Receiver sensitivity | - 31...- 8 dBm |
| marking | CE |
| Width | 1.26 in (32 mm) |
| Height | 3.94 in (100 mm) |
| Depth | 3.39 in (86 mm) |
| net weight | 7.16 oz (203 g) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| ambient air temperature for storage | -40â¦158 °F (-40â¦70 °C) |
| Relative humidity | 0â¦95 % |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE RCM CSA EAC Merchant Navy UL |
| Standards | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Dielectric strength | 1400 V DC between field and bus 500 V DC between channels |
| IP degree of protection | IP20 |
| Operating altitude | 0...4000 m |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.28 in (5.800 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 5.12 in (13.000 cm) |
| Package 1 Weight | 8.82 oz (250.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 14 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.47 lb(US) (3.840 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review