Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Sercos III communication module |
| Physical interface | RJ45 |
| Range compatibility | Modicon LMC078 |
|---|---|
| Product compatibility | Motion controller |
| Integrated connection type | Ethernet/IP, 2 RJ45 connectors Sercos, 100 Mbit/s |
| Current consumption | 350 mA 5 V DC, base |
| Device composition | Interface module Bus base ordered separately Power supply ordered separately Terminal block ordered separately |
| Maximum power dissipation in W | 1.75 W |
| Colour | White |
| Local signalling | 1 LED green/red STAT 1 LED green/red Sercos III 1 LED green Sercos III port 1 1 LED green Sercos III port 2 |
| net weight | 0.07 lb(US) (0.03 kg) |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV on contact IEC 61000-4-2 8 kV in air IEC 61000-4-2 |
|---|---|
| Resistance to electromagnetic fields | 0.91 V/yd (1 V/m) 2...2.7 GHz IEC 61000-4-3 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...2 GHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 1 kV IEC 61000-4-4 I/O) 1 kV IEC 61000-4-4 shielded cable) 2 kV IEC 61000-4-4 power lines) |
| Surge withstand | 0.5 kV differential mode IEC 61000-4-5 1 kV common mode IEC 61000-4-5 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 1.18 in (3.000 cm) |
| Package 1 Width | 2.36 in (6.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.13 in (10.500 cm) |
| Package 1 Weight | 2.54 oz (72.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 50 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.49 lb(US) (3.852 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review