Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | Input/output analog module |
| analogue input number | 2 |
| Input level | Low level |
| Analogue input type | 3-wire Pt probe temperature probe - 100...500 °C differential thermocouple 0...1200 °C thermocouple J differential thermocouple 0...1300 °C thermocouple K differential thermocouple 0...400 °C thermocouple T differential |
| analogue output number | 1 |
| Analogue output type | Current 4...20 mA Voltage 0...10 V |
| Cross talk |
| Range compatibility | Advantys OTB Twido |
|---|---|
| Analogue input resolution | 12 bits |
| analogue output resolution | 12 bits |
| LSB value | 2.5 mV voltage voltage 4.8 µA current current 0.1 °C thermocouple 0.15 °C temperature probe |
| Input impedance | >= 1 MOhm |
| Load type | Resistive |
| Load impedance ohmic | >= 2000 Ohm voltage |
| Stabilisation time | 20 ms |
| Conversion time | 20 ms + 1 controller cycle time |
| Sampling duration | 20 ms temperature probe 60 ms thermocouple |
| Acquisition period | 60 ms per channel + 1 controller cycle time thermocouple 80 ms per channel + 1 controller cycle time |
| Measurement error | +/- 0.2 % of full scale - 100...500 °C 3-wire Pt probe 25 °C +/- 0.2 % of full scale 0...10 V 0...10 V 25 °C +/- 0.2 % of full scale 4...20 mA 4...20 mA 25 °C 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...1200 °C thermocouple J 25 °C 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...1300 °C thermocouple K 25 °C 0.2 % of full scale +/- 4 °C 0...400 °C thermocouple T 25 °C |
| Temperature coefficient | +/-0.006 %FS/°C - 100...500 °C 3-wire Pt probe +/-0.006 %FS/°C 0...1200 °C thermocouple J +/-0.006 %FS/°C 0...1300 °C thermocouple K +/-0.006 %FS/°C 0...400 °C thermocouple T +/-0.015 %FS/°C 0...10 V 0...10 V +/-0.015 %FS/°C 4...20 mA 4...20 mA |
| Repeat accuracy | +/-0.5 %FS input/output |
| Non-linearity | +/- 0.2 %FS current current +/- 0.2 %FS temperature probe +/- 0.2 %FS thermocouple +/- 0.2 %FS voltage voltage |
| Output error | +/- 1 %FS |
| Output ripple | |
| Total error | +/-1 %FS current current +/-1 %FS temperature probe +/-1 %FS thermocouple +/-1 %FS voltage voltage |
| Type of cable | Shielded cable |
| Insulation between channel and internal logic | Photocoupler |
| Supply | External supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 19.2â¦30 V |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| Current consumption | 50 mA 24 V DC external 50 mA 5 V DC internal |
| net weight | 0.19 lb(US) (0.085 kg) |
| Dielectric strength | 500 V between I/O channel 500 V between the I/O and the external supply circuit 500 V between the I/O and internal logic |
|---|---|
| Width | 0.93 in (23.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.76 in (7.0 cm) |
| Package 1 Width | 4.13 in (10.5 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Weight | 6.95 oz (197.0 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review