Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Encoder interface module |
| Function available | Offset Compare Modulo Reduction Capture |
| Number of channels | 3 SSI channel |
| Number of outputs | 1 24 V DC reflex digital output for each SSI channel |
| Number of inputs | 2 24 V DC capture digital inputs for the 3 SSI channels |
| Data format | 8...31 bits |
|---|---|
| Transmission rate | 500 kbauds 200 kbauds 1 Mbauds 100 kbauds |
| Refresh time | 1 ms |
| Input compatibility | 24 V DC SSI absolute encoder 19.2â¦30 V)200 mA per channel |
| Dielectric strength | 1400 V DC 60 s |
| [Us] rated supply voltage | 19.2...30 V DC, 24 V DC, |
| Protection type | Overvoltage protection DC |
| Current consumption | 150 mA 3.3 V DC back plane, (typical) 250 mA 3.3 V DC back plane, (maximum) |
| net weight | 0.30 lb(US) (0.138 kg) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| Operating altitude | 0...4000 m |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE RCM CSA EAC Merchant Navy UL |
| Standards | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Weight | 5.89 oz (167.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.17 lb(US) (2.800 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review