Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM3 |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Range compatibility | Modicon M241 Modicon M251 Modicon M221 Modicon M262 |
| discrete output type | Transistor |
| Discrete output number | 32 |
| discrete output logic | Negative logic (sink) |
| Discrete output voltage | 24 V DC transistor output |
| Discrete output current | 100 mA transistor output |
| Discrete I/O number | 32 |
|---|---|
| Current consumption | 5 mA 5 V DC via bus connector at state off) 0 mA 24 V DC via bus connector at state off) 25 mA 5 V DC via bus connector at state on) 40 mA 24 V DC via bus connector at state on) |
| Response time | 450 µs turn-on) 450 µs turn-off) |
| Maximum leakage current | 0.1 mA transistor output |
| Maximum voltage drop | |
| Maximum tungsten load | |
| Local signalling | Output status 1 LED per channel green) |
| Electrical connection | HE-10 connector for outputs |
| Maximum cable distance between devices | Unshielded cable |
| Insulation | Between output and internal logic 500 V AC Non-insulated between outputs |
| marking | CE |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 3.20 in (81.3 mm) |
| Width | 1.32 in (33.5 mm) |
| net weight | 0.25 lb(US) (0.112 kg) |
| Standards | IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | cULus CE UKCA RCM EAC cULus HazLoc |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air IEC 61000-4-2 4 kV on contact IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...1 GHz IEC 61000-4-3 2.74 V/yd (3 V/m) 1.4 GHz...2 GHz IEC 61000-4-3 0.91 V/yd (1 V/m) 2 GHz...3 GHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to magnetic fields | 98.43 A/ft (30 A/m) 50/60 Hz IEC 61000-4-8 |
| Resistance to fast transients | 1 kV I/OIEC 61000-4-4 |
| Surge withstand | 1 kV I/O common mode IEC 61000-4-5 DC |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Electromagnetic emission | Radiated emissions 40 dBμV/m QP class A 10 m)30â¦230 MHz IEC 55011 Radiated emissions 47 dBμV/m QP class A 10 m)230â¦1000 MHz IEC 55011 |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦95 °F (-10â¦35 °C) vertical installation 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) horizontal installation |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation in operation) 10â¦95 %, without condensation in storage) |
| IP degree of protection | IP20 with protective cover in place |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail 3 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail 3.5 mm 5â¦8.4 Hz panel 3 gn 8.4â¦150 Hz panel |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.99 in (7.594 cm) |
| Package 1 Width | 4.19 in (10.647 cm) |
| Package 1 Length | 5.03 in (12.775 cm) |
| Package 1 Weight | 7.76 oz (220.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | CAR |
| Number of Units in Package 2 | 9 |
| Package 2 Height | 6.10 in (15.5 cm) |
| Package 2 Width | 11.69 in (29.7 cm) |
| Package 2 Length | 15.83 in (40.2 cm) |
| Package 2 Weight | 5.32 lb(US) (2.411 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 288 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 3 Width | 47.24 in (120 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 3 Weight | 187.39 lb(US) (85 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review