Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Analog input module |
| analogue input number | 4 |
| Analogue input type | Voltage +/- 10 V differential current 0...20 mA/4...20 mA differential |
| Analogue input resolution | 12 bits + sign +/- 10 V 12 bits 0...20 mA/4...20 mA |
| Range compatibility | Modicon M258 Modicon LMC058 |
|---|---|
| Product compatibility | Motion controller Logic controller |
| Measurement resolution | 2.441 mV, +/- 10 V 4.883 µA, 0...20 mA/4...20 mA |
| Colour | White |
| Input impedance | >= 20 mOhm voltage |
| Load impedance ohmic | |
| Sampling duration | 1 ms all inputs with filtering 400 µs all inputs without filtering |
| Measurement error | |
| Temperature coefficient | +/- 0.009 %FS/°C current +/- 0.006 %FS/°C voltage |
| Non-linearity | |
| Type of cable | Shielded cable |
| Isolation | No insulation between channels 500 Vrms AC insulation between channel and bus |
| Supply | Internal |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC -15...20 % |
| Common mode rejection | > 70 dB |
| Local signalling | 1 LED green power supply 1 LED red power supply 4 LEDs green input status |
| Current consumption | 2 mA 5 V DC bus 46 mA 24 V DC input/output |
| Maximum power dissipation in W | 1.11 W |
| marking | CE |
| net weight | 0.06 lb(US) (0.025 kg) |
| Standards | CSA C22.2 No 213 IEC 61131-2 UL 508 CSA C22.2 No 142 |
|---|---|
| Product certifications | CSA cULus GOST-R C-Tick |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦131 °F (0â¦55 °C) without derating horizontal installation) 32â¦140 °F (0â¦60 °C) with derating factor horizontal installation) 32â¦122 °F (0â¦50 °C) vertical installation) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20IEC 61131-2 |
| Pollution degree | 2 IEC 60664 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 1 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Resistance to electrostatic discharge | 4 kV on contact IEC 61000-4-2 8 kV in air IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 0.91 V/yd (1 V/m) 2...2.7 GHz IEC 61000-4-3 9.14 V/yd (10 V/m) 80...2000 MHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to fast transients | 1 kV IEC 61000-4-4 I/O) 1 kV IEC 61000-4-4 shielded cable) 2 kV IEC 61000-4-4 power lines) |
| Surge withstand | 0.5 kV differential mode IEC 61000-4-5 1 kV common mode IEC 61000-4-5 |
| Electromagnetic compatibility | EN/IEC 61000-4-6 |
| Disturbance radiated/conducted | CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.83 in (2.100 cm) |
| Package 1 Width | 2.40 in (6.100 cm) |
| Package 1 Length | 4.25 in (10.800 cm) |
| Package 1 Weight | 1.38 oz (39.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 97 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 9.19 lb(US) (4.168 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review