Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M580 |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| Product compatibility | BMEXBP... - Ethernet + X-bus rack |
| Concept | Transparent Ready |
| Integrated connection type | 3 Ethernet RJ45 10/100 Mbit/s double shielded twisted pair |
|---|---|
| Web server | Advanced |
| Transmission support medium | Ethernet backplane |
| Communication service | Bandwidth management FDR server SNMP network administrator Modbus TCP I/O Scanner and Messaging Ethernet/IP I/O Scanner and Messaging RSTP support Port mirroring Embedded multiport switch |
| Web services | FactoryCast configurable |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX |
| Supply | Internal power supply via rack |
| marking | CE |
| module format | Standard |
| Current consumption | 900 mA 3.3 V DC for product version >= 13) 1800 mA 3.3 V DC for product version |
| net weight | 0.44 lb(US) (0.2 kg) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Local signalling | Processor running (RUN) 1 LED green) Processor or system fault (ERR) 1 LED red) ETH MS (Ethernet port configuration status) 1 LED green/red) Eth NS (Ethernet network status) 1 LED green/red) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.57 in (11.600 cm) |
| Package 1 Weight | 8.99 oz (255.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 9.01 lb(US) (4.088 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review