Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M580 |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| Product compatibility | M580 PAC |
|---|---|
| Physical interface | 3 Ethernet 10/100BASE-TX |
| Transmission support medium | Ethernet cable |
| Transmission rate | 10 Mbit/s 100 Mbit/s |
| Communication service | MMS messaging client IEC 61850 MMS messaging server IEC 61850 Goose IEC 61850 Modbus TCP messaging RSTP support IP forwarding |
| Current consumption | 1250 mA 3.3 V DC internal |
| module format | Standard |
| net weight | 0.53 lb(US) (0.24 kg) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Relative humidity | 0â¦95 % without condensation |
| Operating altitude | |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Environmental characteristic | Standard environment |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.20 in (5.600 cm) |
| Package 1 Width | 4.37 in (11.100 cm) |
| Package 1 Length | 4.72 in (12.000 cm) |
| Package 1 Weight | 8.96 oz (254.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 9.13 lb(US) (4.143 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review