Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Analog input module |
| Product specific application | For severe environments |
| Electrical connection | 28 ways 1 connector |
| Isolation between channels | Isolated |
| Input level | High level |
| analogue input number | 8 |
| Analogue input type | Current +/- 20 mA Current 0...20 mA Current 4...20 mA Voltage +/- 10 V Voltage +/- 5 V Voltage 0...10 V Voltage 0...5 V Voltage 1...5 V |
| Analog/digital conversion | 16 bits |
|---|---|
| Analogue input resolution | 15 bits + sign |
| Permitted overload on inputs | +/- 30 mA 0...20 mA +/- 30 mA 4...20 mA +/- 30 V +/- 10 V +/- 30 V +/- 5 V +/- 30 V 0...10 V +/- 30 V 0...5 V +/- 30 V 1...5 V +/- 30 mA +/- 20 mA |
| Input impedance | 10 MOhm in voltage mode 250 Ohm + 3.6...50 Ohm internal protective resistor in current mode |
| Precision of internal conversion resistor | 0.1 % - 15 ppm/°C |
| type of filter | First order digital filtering |
| Fast read cycle time | 1 ms + 1 ms x number of channels used |
| Nominal read cycle time | 9 ms for 8 channels |
| Measurement error | 0.15 % of full scale +/- 20 mA 25 °C 0.15 % of full scale 0...20 mA 25 °C 0.15 % of full scale 4...20 mA 25 °C 0.075 % of full scale +/- 10 V 25 °C 0.075 % of full scale 0...10 V 25 °C 0.075 % of full scale 0...5 V 25 °C 0.075 % of full scale 1...5 V 25 °C 0.075 % of full scale +/- 5 V 25 °C |
| Temperature drift | 30 ppm/°C +/- 10 V 30 ppm/°C +/- 5 V 30 ppm/°C 0...10 V 30 ppm/°C 0...5 V 30 ppm/°C 1...5 V 50 ppm/°C +/- 20 mA 50 ppm/°C 0...20 mA 50 ppm/°C 4...20 mA |
| Minimum crosstalk attenuation | 80 dB |
| Common mode rejection | 80 dB |
| Digital value format | - 32768 to + 32767 in maximum user scale +/- 10000 by default |
| Isolation voltage | 300 V DC between channels 1400 V DC between channels and ground 1400 V DC between channels and bus |
| Measurement resolution | 0.36 mV +/- 10 V 0.36 mV 0...10 V 0.36 mV 0...5 V 0.36 mV 1...5 V 0.36 mV +/- 5 V 1.4 µA +/- 20 mA 1.4 µA 0...20 mA 1.4 µA 4...20 mA |
| Maximum conversion value | +/- 11.4 V +/- 10 V +/- 11.4 V 0...10 V +/- 11.4 V 0...5 V +/- 11.4 V 1...5 V 0...30 mA +/- 20 mA 0...30 mA 0...20 mA 0...30 mA 4...20 mA 0...30 mA +/- 5 V |
| MTBF reliability | 900000 H |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Status LED | 1 LED (green) RUN 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) ERR 1 LED (red) I/O |
| net weight | 0.39 lb(US) (0.175 kg) |
| Power consumption in W | 1.06 W 24 V DC typical 1.50 W 24 V DC maximum 0.32 W 3.3 V DC typical 0.48 W 3.3 V DC maximum |
| Current consumption | 150 mA 3.3 V DC 54 mA 24 V DC |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE RCM CSA EAC Merchant Navy UL ATEX IEC-Ex |
| Standards | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Environmental characteristic | Gas resistant class Gx Gas resistant class 3C4 Dust resistant class 3S4 Sand resistant class 3S4 Salt resistant level 2 Mold growth resistant class 3B2 Fungal spore resistant class 3B2 Hazardous location |
| protective treatment | Conformal coating |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.57 in (11.600 cm) |
| Package 1 Weight | 5.93 oz (168.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.29 lb(US) (2.855 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review