Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM5 |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Discrete output number | 4 |
| discrete output type | Transistor |
| Range compatibility | Modicon LMC058 PacDrive LMC motion controller Modicon M258 |
|---|---|
| Product compatibility | PacDrive LMC Pro 2 PacDrive LMC Pro PacDrive LMC Eco Logic controller Motion controller |
| Output voltage | 24 V DC |
| Output voltage limits | 20.4...28.8 V |
| discrete output logic | Source |
| Current per channel | 0.5 A |
| Maximum current per output common | 2 A |
| Colour | White |
| Peak output current | 12 A |
| Switching frequency | |
| Response time | |
| Maximum leakage current | 5 µA when switched off |
| Protection type | Reverse polarity protection Short-circuit protection Overload protection |
| Isolation | 500 Vrms AC insulation between channel and bus No insulation between channels |
| Maximum voltage drop | |
| Maximum supply current for sensors | 500 mA |
| Current consumption | 20 mA 24 V DC input/output 32 mA 5 V DC bus |
| Maximum power dissipation in W | 0.86 W |
| Local signalling | 1 LED green power supply 1 LED red power supply 4 LEDs yellow output status |
| Electrical connection | 3 wires |
| marking | CE |
| net weight | 0.06 lb(US) (0.025 kg) |
| Standards | IEC 61131-2 CSA C22.2 No 213 UL 508 CSA C22.2 No 142 |
|---|---|
| Product certifications | CSA GOST-R cULus C-Tick |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) without derating horizontal installation) 14â¦140 °F (-10â¦60 °C) with derating factor horizontal installation) 14â¦122 °F (-10â¦50 °C) vertical installation) |
| ambient air temperature for storage | -40â¦158 °F (-40â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % without condensation |
| IP degree of protection | IP20IEC 61131-2 |
| Pollution degree | 2 IEC 60664 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 1 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Electromagnetic compatibility | Electrostatic discharge immunity test, 4 kV on contact IEC 61000-4-2 Electrostatic discharge immunity test, 8 kV in air IEC 61000-4-2 Susceptibility to electromagnetic fields, 1 V/m 2...2.7 GHz IEC 61000-4-3 Susceptibility to electromagnetic fields, 10 V/m 80...2000 MHz IEC 61000-4-3 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV I/O IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 1 kV shielded cable IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test, 2 kV power lines IEC 61000-4-4 1.2/50 µs shock waves immunity test, 0.5 kV differential mode IEC 61000-4-5 1.2/50 µs shock waves immunity test, 1 kV common mode IEC 61000-4-5 Conducted RF disturbances IEC 61000-4-6 Conducted and radiated emissions CISPR 11 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 0.79 in (2.000 cm) |
| Package 1 Width | 2.36 in (6.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.13 in (10.500 cm) |
| Package 1 Weight | 1.34 oz (38.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 97 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 8.86 lb(US) (4.017 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review