Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Mixed analog I/O module |
| Electrical connection | 20 ways 1 connector |
| Isolation between channels | Non isolated |
| Input level | High level |
| analogue input number | 4 |
| Analogue input type | Current 0...20 mA Current 4...20 mA Voltage +/- 10 V Voltage 0...10 V Voltage 0...5 V Voltage 1...5 V |
| Analogue input resolution | 12 bits 0...20 mA 12 bits 0...5 V 12 bits 1...5 V 12 bits 4...20 mA 13 bits 0...10 V 14 bits +/- 10 V |
|---|---|
| Permitted overload on inputs | +/- 30 mA 0...20 mA +/- 30 mA 4...20 mA +/- 30 V +/- 10 V +/- 30 V 0...10 V +/- 30 V 0...5 V +/- 30 V 1...5 V |
| Input impedance | 250 Ohm |
| Precision of internal conversion resistor | 0.1 % - 15 ppm/°C |
| type of filter | First order digital filtering by firmware |
| Fast read cycle time | 1 ms + 1 ms x number of channels used |
| Nominal read cycle time | 5 ms for 4 channels |
| Measurement error | 0.25 % of full scale 0...20 mA 25 °C output 0.25 % of full scale 4...20 mA 25 °C output 0.25 % of full scale +/- 10 V 25 °C output 0.25 % of full scale +/- 10 V 25 °C input 0.25 % of full scale 0...10 V 25 °C input 0.25 % of full scale 0...5 V 25 °C input 0.25 % of full scale 1...5 V 25 °C input 0.35 % of full scale 0...20 mA 25 °C input 0.35 % of full scale 4...20 mA 25 °C |
| Temperature drift | 100 ppm/°C +/- 10 V output 100 ppm/°C 0...20 mA output 100 ppm/°C 4...20 mA output 30 ppm/°C +/- 10 V input 30 ppm/°C 0...10 V input 30 ppm/°C 0...5 V input 30 ppm/°C 1...5 V input 50 ppm/°C 0...20 mA input 50 ppm/°C 4...20 mA input |
| Recalibration | Factory calibrated on outputs Internal on inputs |
| Minimum crosstalk attenuation | 70 dB |
| Common mode rejection | 80 dB |
| Isolation voltage | 1400 V DC between channels and ground 1400 V DC between channels and bus 750 V DC between group of I/O channels |
| Output level | High level |
| analogue output number | 2 |
| Analogue output type | Current 0...20 mA Current 4...20 mA Voltage +/- 10 V |
| Analogue output resolution | 11 bits, 0...20 mA 11 bits, 4...20 mA 12 bits, +/- 10 V |
| Conversion time | |
| Maximum conversion value | +/- 11.25 V +/- 10 V output +/- 11.25 V +/- 10 V input 0...30 mA 0...20 mA input 0...30 mA 4...20 mA input +/- 11.25 V 0...10 V input +/- 11.25 V 0...5 V input +/- 11.25 V 1...5 V input 0...24 mA 0...20 mA output 0...24 mA 4...20 mA output |
| Fallback mode | Predefined Configurable |
| MTBF reliability | 1400000 H |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Status LED | 1 LED (green) RUN 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) ERR 1 LED (red) I/O |
| net weight | 0.34 lb(US) (0.155 kg) |
| Power consumption in W | 2.6 W 24 V DC typical 3.2 W 24 V DC maximum 0.35 W 3.3 V DC typical 0.48 W 3.3 V DC maximum |
| Current consumption | 240 mA 3.3 V DC |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | CE RCM CSA EAC Merchant Navy UL |
| Standards | EN/IEC 61010-2-201 EN/IEC 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.57 in (11.600 cm) |
| Package 1 Weight | 6.03 oz (171.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.35 lb(US) (2.882 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review