Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Discrete output number | 16 |
| discrete output type | Transistor |
| Discrete output voltage | 24 V |
| discrete output logic | Source |
| discrete output current | 0.4 A |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Output voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Current per channel | 0.48 A |
| Maximum current per output common | 2 A |
| Number of common point | 1 |
| Response time | 450 µs from state 0 to state 1 450 µs from state 1 to state 0 |
| [Ures] residual voltage | 1 V at state 1 |
| Maximum leakage current | 0.1 mA |
| Maximum inductive load | 10 mH |
| Maximum tungsten load | 9.6 W |
| Short-circuit protection | With automatic reactivaton |
| Overload protection | With automatic reactivaton |
| Isolation between channels | None |
| Isolation between channels and internal logic | 500 V for 1 minute |
| Current consumption | 15 mA 5 V DC at state 1 for all output 20 mA 24 V DC at state 1 for all output |
| Local signalling | 2 display blocks |
| Electrical connection | 1 connector HE10 |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| net weight | 0.15 lb(US) (0.07 kg) |
| Depth | 3.20 in (81.3 mm) |
|---|---|
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Width | 0.84 in (21.4 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.95 in (7.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.0 cm) |
| Package 1 Length | 5.12 in (13.0 cm) |
| Package 1 Weight | 6.03 oz (171.0 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review