Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M171/M172 |
|---|---|
| product or component type | Additional I/O module |
| Product specific application | HVAC and pumping solution |
| Total inputs/outputs | 15 |
| Discrete input number | 6 |
| Discrete output number | 1 for open collector 3 for relay outputs SPST with same common |
| Discrete output current | 2 A for relay |
| Analogue input number | 3 analog input NTC |
| Analogue output number | 1 PWM/PPM, range: 20 kHz, 12 V, 35 mA 2 |
| Number of port | 1 LAN expansion bus |
|---|---|
| Input/output number | 3 analog input(s) 2 analog output(s) 6 digital input(s) 4 digital output(s) |
| Discrete input logic | Sink or source (positive/negative) |
| Contacts usage | Volt-free contacts |
| Analogue input type | Voltage 0...5 V (ratiometric) voltage 0...10 V NTC temperature probe - 50...100 °C - resolution: 0.1 °C current 0...20 mA/4...20 mA voltage 0...1 V |
| Sensor power supply | 12 V DC at 85 mA |
| [Us] rated supply voltage | 12...24 V +/- 20 % AC/DC 24 V +/- 20 % DC |
| Power consumption in W | 18 W at 24...48 V AC/DC |
| Realtime clock | Built-in clock at -10â¦55 °C |
| Display type | Without display |
| Overvoltage category | II |
| Local signalling | 1 LED (red) for programmable 1 LED (yellow) for programmable 1 LED (green) for programmable |
| Width | 140 mm |
| Height | 110 mm |
| Depth | 61.6 mm |
| net weight | 0.385 kg |
| Directives | 2006/95/EC - low voltage directive 86/188/EEC - physical agents (noise) directive |
|---|---|
| Standards | EN/IEC 60730 |
| Product certifications | cURus EAC CSA CE |
| Ambient air temperature for operation | -10â¦55 °C conforming to UL 60730-1 |
| ambient air temperature for storage | -20â¦85 °C |
| Relative humidity | 10â¦90 % non-condensing |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 13.0 cm |
| Package 1 Width | 9.1 cm |
| Package 1 Length | 18.5 cm |
| Package 1 Weight | 260.0 g |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 6 |
| Package 2 Height | 15.0 cm |
| Package 2 Width | 30.0 cm |
| Package 2 Length | 40.0 cm |
| Package 2 Weight | 1.891 kg |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review