Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | I/O expansion module |
| analogue input number | 4 |
| Input level | High level |
| Analogue input type | Current 4...20 mA non differential voltage 0...10 V non differential |
| analogue output number | 2 |
| Analogue output type | Current 4...20 mA Voltage 0...10 V |
| Cross talk |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Analogue input resolution | 12 bits |
| analogue output resolution | 12 bits |
| LSB value | 2.5 mV voltage voltage 4 µA current current |
| Permissible continuous overload | 40 mA current 13 V voltage |
| Input impedance | >= 1 Ohm voltage |
| Load type | Resistive |
| Load impedance ohmic | >= 2000 Ohm voltage |
| Stabilisation time | 20 ms |
| Conversion time | 20 ms + 1 controller cycle time |
| Sampling duration | 16 ms |
| Acquisition period | 16 ms per channel + 1 controller cycle time |
| Measurement error | +/- 0.5 % of full scale 0...10 V 25 °C +/- 0.5 % of full scale 4...20 mA 25 °C +/- 0.9 % of full scale 0...10 V 25 °C +/- 0.9 % of full scale 4...20 mA 25 °C |
| Temperature coefficient | +/- 0.02 %FS/°C 0...10 V +/- 0.02 %FS/°C 4...20 mA +/-0.015 %FS/°C 0...10 V 0...10 V +/-0.015 %FS/°C 4...20 mA 4...20 mA |
| Repeat accuracy | +/- 1 %FS output +/-0.5 %FS input |
| Non-linearity | +/- 0.4 %FS current +/- 0.4 %FS voltage +/- 0.5 %FS current +/- 0.5 %FS voltage |
| Output error | +/- 1 %FS |
| Output ripple | |
| Total error | +/- 1.5 %FS current +/- 1.5 %FS voltage +/-1 %FS current current +/-1 %FS voltage voltage |
| Type of cable | Shielded cable |
| Insulation between channel and internal logic | Photocoupler |
| Supply | External supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 19.2â¦30 V |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| Current consumption | 60 mA 5 V DC internal 80 mA 24 V DC external |
| net weight | 0.19 lb(US) (0.085 kg) |
| Dielectric strength | 1500 V between the I/O and the external supply circuit 800 V between I/O channel 800 V between the I/O and internal logic |
|---|---|
| Width | 0.93 in (23.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.93 in (7.446 cm) |
| Package 1 Width | 4.11 in (10.434 cm) |
| Package 1 Length | 4.89 in (12.419 cm) |
| Package 1 Weight | 6.01 oz (170.5 g) |
| Unit Type of Package 2 | S03 |
| Number of Units in Package 2 | 18 |
| Package 2 Height | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.0 cm) |
| Package 2 Weight | 6.85 lb(US) (3.107 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review