Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM3 |
|---|---|
| product or component type | Analog output module |
| Range compatibility | Modicon M221 Modicon M241 Modicon M251 Modicon M262 |
| analogue output number | 2 |
| Analogue output type | Current 4...20 mA Current 0...20 mA Voltage 0...10 V Voltage - 10...10 V |
| Analogue input resolution | 12 bits 11 bits + sign |
|---|---|
| analogue output resolution | 11 bits + sign 12 bits |
| LSB value | 2.44 mV 0...10 V voltage 4.88 mV - 10...10 V voltage 4.88 µA 0...20 mA current 3.91 µA 4...20 mA current |
| Load type | Resistive |
| Load impedance ohmic | 1 kOhm voltage 300 Ohm current |
| Stabilisation time | 1 ms |
| Conversion time | 1 ms + 1 ms per channel + 1 controller cycle time |
| Absolute accuracy error | +/- 0.1 % of full scale at 77 °F (25 °C) +/- 1 % of full scale |
| Temperature drift | +/- 0.006 %FS/°C |
| Repeat accuracy | +/- 0.4 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.01 %FS |
| Output ripple | 20 mV |
| Cross talk | |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 20.4â¦28.8 V |
| Type of cable | Twisted shielded pairs cable |
| Current consumption | 40 mA 5 V DC via bus connector full load 35 mA 5 V DC via bus connector no load 30 mA 24 V DC via external supply no load 70 mA 24 V DC via external supply full load |
| Local signalling | PWR 1 LED green) |
| Electrical connection | 11 x 2.5 mm² removable spring terminal block pitch 5.08 mm for outputs and supply |
| Insulation | Between output and supply 1500 V AC Between output and internal logic 500 V AC |
| marking | CE |
| Surge withstand | 1 kV power supply common mode IEC 61000-4-5 0.5 kV power supply differential mode IEC 61000-4-5 1 kV output common mode IEC 61000-4-5 |
| Mounting support | Top hat type TH35-15 rail IEC 60715 Top hat type TH35-7.5 rail IEC 60715 plate or panel with fixing kit |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Width | 0.93 in (23.6 mm) |
| net weight | 0.22 lb(US) (0.1 kg) |
| Standards | IEC 61131-2 |
|---|---|
| Product certifications | CE UKCA RCM EAC cULus cULus HazLoc |
| Resistance to electrostatic discharge | 8 kV in air IEC 61000-4-2 4 kV on contact IEC 61000-4-2 |
| Resistance to electromagnetic fields | 9.14 V/yd (10 V/m) 80 MHz...1 GHz IEC 61000-4-3 2.74 V/yd (3 V/m) 1.4 GHz...2 GHz IEC 61000-4-3 0.91 V/yd (1 V/m) 2 GHz...3 GHz IEC 61000-4-3 |
| Resistance to magnetic fields | 98.43 A/ft (30 A/m) IEC 61000-4-8 |
| Resistance to fast transients | 1 kV IEC 61000-4-4 I/O) |
| Resistance to conducted disturbances | 10 V 0.15...80 MHz IEC 61000-4-6 3 V spot frequency (2, 3, 4, 6.2, 8.2, 12.6, 16.5, 18.8, 22, 25 MHz) Marine specification (LR, ABS, DNV, GL) |
| Electromagnetic emission | Radiated emissions 40 dBμV/m QP class A 10 m)30â¦230 MHz IEC 55011 Radiated emissions 47 dBμV/m QP class A 10 m)230â¦1000 MHz IEC 55011 |
| Immunity to microbreaks | 10 ms |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦131 °F (-10â¦55 °C) horizontal installation 14â¦95 °F (-10â¦35 °C) vertical installation |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 10â¦95 %, without condensation in operation) 10â¦95 %, without condensation in storage) |
| IP degree of protection | IP20 |
| Pollution degree | 2 |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 3.5 mm 5â¦8.4 Hz DIN rail 3 gn 8.4â¦150 Hz DIN rail |
| Shock resistance | 15 gn 11 ms |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.95 in (7.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Length | 4.13 in (10.5 cm) |
| Package 1 Weight | 7.05 oz (200.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 9 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 4.97 lb(US) (2.255 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P12 |
| Number of Units in Package 3 | 288 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75 cm) |
| Package 3 Width | 47.24 in (120 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80 cm) |
| Package 3 Weight | 180.78 lb(US) (82 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review