Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | I/O expansion module |
| Discrete output number | 8 |
| discrete output type | Relay |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Discrete output function | 1 NO |
| Current per channel | 2 A |
| Maximum current per output common | 7 A |
| Number of common point | 2 |
| Contact resistance | 45 mOhm |
| Response time | |
| Minimum switching current | 0.1 mA 0.1 V DC |
| Isolation between channels | 1500 V for 1 minute |
| Isolation between channels and internal logic | 2300 V for 1 minute |
| Isolation between output channels group | 1500 V for 1 minute |
| Mechanical durability | 20000000 cycles |
| Electrical durability | 100000 cycles 0.5 A AC-15 240 V AC cos phi = 0.35 inductive 100000 cycles 1 A AC-15 240 V AC cos phi = 0.7 inductive 100000 cycles 1 A DC-13 24 V DC inductive (L/R = 7 ms) 100000 cycles 2 A 240 V AC resistive 100000 cycles 2 A 30 V DC resistive |
| Current consumption | 30 mA 5 V DC at state 1 for all output 40 mA 24 V DC at state 1 for all output |
| Local signalling | 1 display block |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| net weight | 0.24 lb(US) (0.11 kg) |
| Depth | 3.33 in (84.6 mm) |
|---|---|
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Width | 1.07 in (27.3 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.95 in (7.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.13 in (10.5 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Weight | 7.16 oz (203.0 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review