Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Discrete output module |
| Product specific application | For severe environments |
| Discrete output number | 16 EN/IEC 61131-2 |
| discrete output type | Solid state |
| discrete output logic | Positive |
| Discrete output voltage | 24 V 19...30 V DC |
| discrete output current | 0.5 A |
| Current per channel | 0.625 A |
|---|---|
| Maximum current per module | 10 A |
| Maximum leakage current | 0.5 mA at state 0 |
| Maximum voltage drop | |
| Insulation resistance | > 10 MOhm 500 V DC |
| Power dissipation in W | 4 W |
| Response time on output | 1.2 ms |
| Paralleling of outputs | Yes : 2 maximum |
| Typical current consumption | 79 mA 3.3 V DC |
| MTBF reliability | 410000 H |
| Protection type | External fuse reverse polarity protection short-circuit protection overload protection overvoltage protection |
| Output overload protection | With electronic circuit breaker 1.5 In With current limiter |
| Output overvoltage protection | With transil diode |
| Output short-circuit protection | With 2 A external fuse |
| Reverse polarity protection | Reverse mounted diode |
| Voltage detection threshold | > 18 V DC preactuator at state 0 |
| Maximum tungsten load | 6 W |
| Switching frequency | 0.5/LI² Hz |
| Load impedance ohmic | > 48 Ohm |
| Status LED | 1 LED (green) module operating (RUN) 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) module error (ERR) 1 LED (red) module I/O |
| net weight | 0.26 lb(US) (0.12 kg) |
| IP degree of protection | IP20 |
|---|---|
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Environmental characteristic | Gas resistant class Gx Gas resistant class 3C4 Dust resistant class 3S4 Sand resistant class 3S4 Salt resistant level 2 Mold growth resistant class 3B2 Fungal spore resistant class 3B2 |
| Dielectric strength | 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, output/ground 1500 V AC 50/60 Hz 1 minute, output/internal logic |
| Vibration resistance | 3 gn |
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| protective treatment | Conformal coating |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.0 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.5 cm) |
| Package 1 Weight | 6.03 oz (171.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40 cm) |
| Package 2 Weight | 6.59 lb(US) (2.991 kg) |
| Unit Type of Package 3 | P06 |
| Number of Units in Package 3 | 240 |
| Package 3 Height | 29.53 in (75.0 cm) |
| Package 3 Width | 23.62 in (60.0 cm) |
| Package 3 Length | 31.50 in (80.0 cm) |
| Package 3 Weight | 130.07 lb(US) (59 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review