Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon TM3 |
|---|---|
| Product compatibility | Logic controller Motion controller |
| product or component type | I/O distributed module |
| Product specific application | Bus coupler module |
| Communication port protocol | CANopen |
|---|---|
| Connector type | RJ45 2 CANopen daisy chain isolated USB device port Mini-B |
| Transmission rate | 20 kbit/s...1 Mbit/s |
| Topology | Daisy chain |
| Communication network type | CANopen |
| Communication service | CANopen slave device profile |
| Web services | Web server, USB |
| Current consumption | 0.8 A 24 V DC internal supply maximum 7 expansion modules |
| Local signalling | 1 LED green/red PWR (System Status) 1 LED green/red RUN (Run) 1 LED green/red ERR (Error) 1 LED green/red I/O status |
| Fixing mode | By clipping locks (rail) By screws (mounting plate) |
| Product certifications | CE cULus EAC RCM UKCA EU-RO MR |
| Standards | IEC 61131-2 UL/CSA 61010-1 UL/CSA 61010-2-201 |
| Width | 1.06 in (27 mm) |
| Height | 3.80 in (96.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| net weight | 0.22 lb(US) (0.10 kg) |
| ambient air temperature for storage | -13â¦158 °F (-25â¦70 °C) |
|---|---|
| Pollution degree | 2 |
| Ambient air temperature for operation | 14â¦140 °F (-10â¦60 °C) |
| IP degree of protection | IP20 IEC/EN 61010-2-201 |
| Relative humidity | 10â¦95 % non-condensing |
| Operating altitude | 0...2000 m |
| Storage altitude | 0.00â¦9842.52 ft (0â¦3000 m) |
| Vibration resistance | 3M4 35 x 15 mm symmetrical DIN rail |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.95 in (7.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.13 in (10.5 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Weight | 6.00 oz (170 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review