Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M580 |
|---|---|
| product or component type | Communication module |
| Product compatibility | BMEXBP... - Ethernet + X-bus rack |
| Concept | Transparent Ready |
| Integrated connection type | 3 Ethernet RJ45 10/100/1000 Mbps double shielded twisted pair |
|---|---|
| Web server | Advanced |
| Transmission support medium | Ethernet backplane |
| Communication service | Bandwidth management FDR server Modbus TCP I/O Scanner and Messaging Ethernet/IP I/O Scanner and Messaging Embedded 4-port switch RSTP support IP forwarding |
| Web services | FactoryCast configurable |
| Port Ethernet | 10BASE-T/100BASE-TX/1 Gb |
| Memory usage | Application saving Activating the advanced web server |
| Supply | Internal power supply via rack |
| protective treatment | TC |
| marking | CE |
| module format | Standard |
| Current consumption | 1800 mA 3.3 V DC |
| net weight | 0.44 lb(US) (0.2 kg) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
|---|---|
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Local signalling | Processor running (RUN) 1 LED green) Processor or system fault (ERR) 1 LED red) ETH MS (Ethernet port configuration status) 1 LED green/red) Eth NS (Ethernet network status) 1 LED green/red) Eth NS1 (Ethernet network status) 1 LED green/red) Eth NS2 (Ethernet network status) 1 LED green/red) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.5 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.0 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.5 cm) |
| Package 1 Weight | 9.03 oz (256.0 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.0 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.0 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.0 cm) |
| Package 2 Weight | 8.96 lb(US) (4.062 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review