Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon X80 |
|---|---|
| product or component type | Analog input module |
| Electrical connection | 40 ways 1 connector |
| Isolation between channels | Isolated |
| Input level | Low level |
| analogue input number | 4 |
| Analogue input type | Voltage +/- 1.28 V Voltage +/- 160 mV Voltage +/- 320 mV Voltage +/- 40 mV Voltage +/- 640 mV Voltage +/- 80 mV Resistor 400 Ohm 2 wires Resistor 400 Ohm 3 wires Resistor 400 Ohm 4 wires Resistor 4000 Ohm 2 wires Resistor 4000 Ohm 3 wires Resistor 4000 Ohm 4 wires Temperature probe -100...+260 °C Cu 10 Temperature probe -100...+450 °C Pt 100 UL/JIS Temperature probe -100...+450 °C Pt 1000 UL/JIS Temperature probe -200...+850 °C Pt 100 IEC Temperature probe -200...+850 °C Pt 1000 IEC Temperature probe -60...+180 °C Ni 100 Temperature probe -60...+180 °C Ni 1000 Thermocouple +130...+1820 °C thermocouple B Thermocouple +270...+1300 °C thermocouple N Thermocouple -200...+600 °C thermocouple U Thermocouple -200...+760 °C thermocouple J Thermocouple -200...+900 °C thermocouple L Thermocouple -270...+1000 °C thermocouple E Thermocouple -270...+1370 °C thermocouple K Thermocouple -270...+400 °C thermocouple T Thermocouple -50...+1769 °C thermocouple R Thermocouple -50...+1769 °C thermocouple S |
| Analog/digital conversion | Sigma delta 16 bits |
|---|---|
| Analogue input resolution | 15 bits + sign |
| Permitted overload on inputs | +/- 7.5 V +/- 1.28 V +/- 7.5 V +/- 160 mV +/- 7.5 V +/- 320 mV +/- 7.5 V +/- 40 mV +/- 7.5 V +/- 640 mV +/- 7.5 V +/- 80 mV |
| Common mode rejection | 120 dB 50/60 Hz |
| Differential mode rejection | 60 dB 50/60 Hz |
| Cold junction compensation | External by Pt100 probe |
| type of filter | First order digital filtering |
| Nominal read cycle time | 400 ms with temperature probe 200 ms with thermocouple |
| Measurement error | +/- 0.7 °C Ni 1000 25 °C +/- 1.3 °C Ni 1000 0...60 °C +/- 2 °C Pt 100 0...60 °C +/- 2 °C Pt 1000 0...60 °C +/- 2.1 °C Ni 100 25 °C +/- 2.1 °C Pt 100 25 °C +/- 2.1 °C Pt 1000 25 °C +/- 2.7 °C thermocouple U 25 °C +/- 2.8 °C thermocouple J 25 °C +/- 3 °C Ni 100 0...60 °C +/- 3 °C thermocouple L 25 °C +/- 3.2 °C thermocouple R 25 °C +/- 3.2 °C thermocouple S 25 °C +/- 3.5 °C thermocouple B 25 °C +/- 3.7 °C thermocouple E 25 °C +/- 3.7 °C thermocouple K 25 °C +/- 3.7 °C thermocouple N 25 °C +/- 3.7 °C thermocouple T 25 °C +/- 4 °C Cu 10 0...60 °C +/- 4 °C Cu 10 25 °C +/- 4.5 °C thermocouple J 0...60 °C +/- 4.5 °C thermocouple L 0...60 °C +/- 4.5 °C thermocouple R 0...60 °C +/- 4.5 °C thermocouple S 0...60 °C +/- 4.5 °C thermocouple U 0...60 °C +/- 5 °C thermocouple B 0...60 °C +/- 5 °C thermocouple E 0...60 °C +/- 5 °C thermocouple K 0...60 °C +/- 5 °C thermocouple N 0...60 °C +/- 5 °C thermocouple T 0...60 °C 0.05 % of full scale +/- 1.28 V 25 °C 0.05 % of full scale +/- 160 mV 25 °C 0.05 % of full scale +/- 320 mV 25 °C 0.05 % of full scale +/- 40 mV 25 °C 0.05 % of full scale +/- 640 mV 25 °C 0.05 % of full scale +/- 80 mV 25 °C 0.12 % of full scale 400 Ohm 25 °C 0.12 % of full scale 4000 Ohm 25 °C |
| Temperature drift | 25 ppm/°C 400 Ohm 25 ppm/°C 4000 Ohm 25 ppm/°C Ni 1000 25 ppm/°C thermocouple B 25 ppm/°C thermocouple E 25 ppm/°C thermocouple J 25 ppm/°C thermocouple K 25 ppm/°C thermocouple L 25 ppm/°C thermocouple N 25 ppm/°C thermocouple R 25 ppm/°C thermocouple S 25 ppm/°C thermocouple T 25 ppm/°C thermocouple U 30 ppm/°C +/- 1.28 V 30 ppm/°C +/- 160 mV 30 ppm/°C +/- 320 mV 30 ppm/°C +/- 40 mV 30 ppm/°C +/- 640 mV 30 ppm/°C +/- 80 mV 30 ppm/°C Cu 10 30 ppm/°C Ni 100 30 ppm/°C Pt 100 30 ppm/°C Pt 1000 |
| Recalibration | Internal |
| Isolation voltage | 1400 V DC between channels and bus 750 V DC between channels 750 V DC between channels and ground |
| Detection type | Open circuit Cu 10 Open circuit Ni 100 Open circuit Ni 1000 Open circuit Pt 100 Open circuit Pt 1000 Open circuit thermocouple B Open circuit thermocouple E Open circuit thermocouple J Open circuit thermocouple K Open circuit thermocouple L Open circuit thermocouple N Open circuit thermocouple R Open circuit thermocouple S Open circuit thermocouple T Open circuit thermocouple U |
| Maximum wiring resistance | 20 Ohm 2 wires Cu 10 20 Ohm 2 wires Ni 100 20 Ohm 2 wires Pt 100 20 Ohm 3 wires Cu 10 20 Ohm 3 wires Ni 100 20 Ohm 3 wires Pt 100 200 Ohm 2 wires Ni 1000 200 Ohm 2 wires Pt 1000 200 Ohm 3 wires Ni 1000 200 Ohm 3 wires Pt 1000 50 Ohm 4 wires Cu 10 50 Ohm 4 wires Ni 100 50 Ohm 4 wires Pt 100 500 Ohm 4 wires Ni 1000 500 Ohm 4 wires Pt 1000 |
| Measurement resolution | 0.1 °C Cu 10 0.1 °C Ni 100 0.1 °C Ni 1000 0.1 °C Pt 100 0.1 °C Pt 1000 0.1 °C thermocouple B 0.1 °C thermocouple E 0.1 °C thermocouple J 0.1 °C thermocouple K 0.1 °C thermocouple L 0.1 °C thermocouple N 0.1 °C thermocouple R 0.1 °C thermocouple S 0.1 °C thermocouple T 0.1 °C thermocouple U 1280/2exp14 mV +/- 1.28 V 160/2exp14 mV +/- 160 mV 320/2exp14 mV +/- 320 mV 40/2exp14 mV +/- 40 mV 12.5 mOhm 400 Ohm 125 mOhm 4000 Ohm 640/2exp14 mV +/- 640 mV 80/2exp14 mV +/- 80 mV |
| Maximum conversion value | +/- 100 % 400 Ohm +/- 100 % 4000 Ohm +/- 102.5 % +/- 1.28 V +/- 102.5 % +/- 160 mV +/- 102.5 % +/- 320 mV +/- 102.5 % +/- 40 mV +/- 102.5 % +/- 640 mV +/- 102.5 % +/- 80 mV |
| MTBF reliability | 1400000 H |
| Operating altitude | 0...2000 m 2000...5000 m with derating factor |
| Status LED | 1 LED (green) RUN 1 LED per channel (green) channel diagnostic 1 LED (red) ERR 1 LED (red) I/O |
| net weight | 0.30 lb(US) (0.135 kg) |
| Current consumption | 150 mA 3.3 V DC 40 mA 24 V DC |
| Vibration resistance | 3 gn |
|---|---|
| Shock resistance | 30 gn |
| ambient air temperature for storage | -40â¦185 °F (-40â¦85 °C) |
| Ambient air temperature for operation | 32â¦140 °F (0â¦60 °C) |
| Relative humidity | 5â¦95 % 131 °F (55 °C) without condensation |
| IP degree of protection | IP20 |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Product certifications | EAC RCM UL Merchant Navy CSA CE |
| Standards | EN 61131-2 EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 EN 61010-2-201 |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.17 in (5.500 cm) |
| Package 1 Width | 4.33 in (11.000 cm) |
| Package 1 Length | 4.53 in (11.500 cm) |
| Package 1 Weight | 5.78 oz (164.000 g) |
| Unit Type of Package 2 | S02 |
| Number of Units in Package 2 | 15 |
| Package 2 Height | 5.91 in (15.000 cm) |
| Package 2 Width | 11.81 in (30.000 cm) |
| Package 2 Length | 15.75 in (40.000 cm) |
| Package 2 Weight | 6.06 lb(US) (2.750 kg) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review