Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | Discrete input module |
| Discrete input number | 32 |
| Discrete input voltage | 24 V |
| discrete input voltage type | DC |
| Range compatibility | Twido Advantys OTB |
|---|---|
| Input voltage limits | 20.4...28.8 V |
| Discrete input logic | Sink or source |
| Discrete input current | 5 mA |
| Input impedance | 4.4 kOhm |
| Number of common point | 2 |
| Response time | 4 ms at state 0 4 ms at state 1 |
| Isolation between channels | None |
| Isolation between channels and internal logic | 500 V for 1 minute |
| Current consumption | 65 mA 5 V DC at state 1 for all input |
| Local signalling | 2 display blocks |
| Electrical connection | 1 connector HE10 |
| Mounting support | 35 mm symmetrical DIN rail |
| net weight | 0.18 lb(US) (0.081 kg) |
| Depth | 3.20 in (81.3 mm) |
|---|---|
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Width | 1.17 in (29.7 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.97 in (7.552 cm) |
| Package 1 Width | 4.16 in (10.567 cm) |
| Package 1 Length | 5.07 in (12.869 cm) |
| Package 1 Weight | 7.09 oz (201.0 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review