Quality Assurance
OEM Quality Spare Parts.
OEM Quality Spare Parts.
100% Money Back Guarantee.
30 Days After-sales Return.
Worldwide Fast Shipping.
| Range of product | Modicon M238 logic controller |
|---|---|
| product or component type | Analog output module |
| analogue output number | 1 |
| Analogue output type | Current 4...20 mA Voltage 0...10 V |
| Range compatibility | Advantys OTB Twido |
|---|---|
| analogue output resolution | 12 bits |
| LSB value | 2.5 mV voltage voltage 4.8 µA current current |
| Load type | Resistive |
| Load impedance ohmic | >= 2000 Ohm voltage |
| Stabilisation time | 10 ms |
| Conversion time | 10 ms + 1 controller cycle time |
| Measurement error | +/- 0.2 % of full scale 25 °C |
| Temperature coefficient | +/-0.015 %FS/°C |
| Repeat accuracy | +/-0.5 %FS |
| Non-linearity | +/- 0.2 %FS |
| Output ripple | |
| Total error | +/-1 %FS |
| Type of cable | Twisted shielded cable |
| Insulation between channel and internal logic | Photocoupler |
| Supply | External supply |
| [Us] rated supply voltage | 24 V DC |
| Supply voltage limits | 19.2â¦30 V |
| Electrical connection | 1 removable screw terminal block |
| Current consumption | 50 mA 5 V DC internal 40 mA 24 V DC external |
| net weight | 0.19 lb(US) (0.085 kg) |
| Dielectric strength | 500 V between the I/O and the external supply circuit 500 V between the I/O and internal logic |
|---|---|
| Width | 0.93 in (23.5 mm) |
| Depth | 2.76 in (70 mm) |
| Height | 3.54 in (90 mm) |
| Unit Type of Package 1 | PCE |
|---|---|
| Number of Units in Package 1 | 1 |
| Package 1 Height | 2.87 in (7.3 cm) |
| Package 1 Width | 4.06 in (10.3 cm) |
| Package 1 Length | 4.92 in (12.5 cm) |
| Package 1 Weight | 6.91 oz (196.0 g) |
The exact weight of the cargo you've scheduled will be measured at the QUANTUM FIRST AUTOMATION office. We will send you an email with a payment link if the weight difference is larger than the shipment amount. The payment link email will include the new weight and the difference amount that must be paid. If you have any queries concerning this procedure, please contact our customer support team at +1-905-625-3500.
Login to add/edit rating
You Have To Buy The Product To Give A Review